رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

Rate this item
(15 امتیاز)

 رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

از گذشته ها تاکنون سعی بر آن شده است دیوار های ساختمان طوری ساخته شود تا از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود زیرا نم و رطوبت خسارت جبران ناپذیری را بر ساختمان وارد می کند
یکی از این مشکلات نم کشیدن دیوارها و به مرور تخریب شدن آنهاست. در ابتدا به این موضوع می پردازیم که با انجام چه کارهایی می توانید از تخریب دیوارهاجلوگیری کرد؟

شست و شوی اشتباه دیوارها
رطوبت را کاهش دهید.

یکی از مهم ترین دلایلی که می تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت خانه ها است. در برخی از خانه ها از وسیله های افزایش رطوبت استفاده می شود که بهتر است میزان کمتری از این وسیله استفاده شود. یکی دیگر از راه های کاهش رطوبت بازکردن پنجره ها است که باعث می شود تا رطوبت خانه خارج شود.

مطلب بیشتر:روشی برای تعمیر شیر آب، به سادگی!

لباس ها را سریع خشک کنید.

بسیاری از خانه ها این روزها آپارتمانی شده اند و دیگر فضایی برای خشک کردن لباس ها وجود ندارد. در این موارد خانم های خانه مجبورهستند تا لباس ها را در خانه خشک کنند. یکی دیگر از عواملی که باعث نم کشیدن دیوارها می شود زیادماندن لباس های خیس در فضای خانه است. سعی کنید تا به سرعت لباس ها را خشک کنید. همچنین در داخل خانه رطوبت نیز افزایش می یابد.

 

رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

درهنگام شستن دیوارها مراقب باشید.

در هنگام شستن دیوارها مواظب باشید از آب زیادی استفاده نکنید. برخی از خانواده ها برای اینکه دیوار تمیزتری داشته باشند در مدت های کوتاه دیوار خانه ها را می شویند و همچنین استفاده از مواد شوینده برای تعداد دفعات زیاد می تواند باعث این مشکل و همچنین از بین رفتن رنگ دیوار شود.

ترمیم درزهای کاشی در کمتر از نیم ساعت!

شناسایی نم دیوار: لکه های آب

یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید لکه های آب است. بعضی مواقع دیوارهای خانه حالت اولیه خودش را از دست می دهد. این می تواند نشانه ای از وجود نشتی آب در پشت دیوارها باشد. به محض اینکه این لکه ها را دیدید سریعا برای حل این مشکل اقدام کنید.

کدام فلاش تانک مناسب سرویس بهداشتی شماست؟

اگر کا از کار ذشت و رطوبت به داخل دیوار شما منتقل شد چاره ای نیست جز آن که دست به کار تعمیر شوید. برای این رفع و تعمیر پیش از هر چیز باید بدانیم سر منشاء این مشکل رطوبتی و نم از کجاست و چه طور ایجاد شده است. با هم چند نمونه از این موارد را بررسی می کنیم.

اگر مشکل نم و رطوبت از نشت و ترکیدگی لوله های آب باشد.

ممکن است در قسمتی از ساختمان شما یا

ساختمان همسایگان شما ترکیدگی لوله اتفاق افتاده و باعث ایجاد رطوبت شده باشد.نشت آب همان چیزی است که باید به شدت نگران آن باشید. زیرا یکی از دلایل تخریب ساختمان ها ، ترکیدگی لوله و نشت آب است.حتی ممکن است نشت آب بسیار جزئی باشد ولی به مرور زمان ، کم کم به صورت رطوبت و نم جذب دیوارها و همچنین شالوده ساختمان شده و اگر باعث تخریب ساختمان نشود حتما به گچ دیوارها و سقف ساختمان صدمه زده و در مواردی باعث ایجاد بوی نم و رطوبت در کل منزل خواهد شد. اهالی فن این حوزه برای حصول اطمینان از نبود نشت آب یا ترکیدگی لوله ، از دستگاه مخصوص نشت یاب آب استفاده می کنند. به وسیله این دستگاه می توان تشخیص داد که آیا در ساختمان شما یا همسایگان شما ، ترکیدگی لوله اتفاق افتاده است یا خیر.

مطلب بیشتر:با این سه راه حل از شر بوی بد فاضلاب آشپزخانه خلاص شوید!  رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

 

رفع نم و رطوبت سقف ساختمان
رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

اگر مشکل نم و رطوبت ساختمان از آب باران باشد.

در مواردی هم ممکن است هیچ نشتی در ساختمان ، آپارتمان و خانه شما اتفاق نیفتاده باشد.ممکن است علت رطوبت ساختمان از آب باران باشد.به محض شروع فصل بارش در کشور ، موارد زیادی از ایجاد رطوبت در منازل گزارش می شود.آب باران ممکن است به هر نحوی به منزل شما رسیده باشد.با توجه به سیال بودن آب ، گاها پیدا کردن منشا و دلیل ایجاد رطوبت در ساختمان بسیار مشکل می شود.که با یافتن محل رسوخ آب باران به منزل و نحوه رفع این مشکل می توانید این مشکل را رفع نمایید.

اگرتاسیسات لوله کشی ساختمان مشکل داشته باشد و باعث ایجاد نم و رطوبت خانه شده باشد.

در موارد زیادی، وجود نقص در تاسیسات لوله کشی خانه باعث به وجود آمدن نم و رطوبت در ساختمان و خانه می شود.اشکال در سیستم لوله کشی فاضلاب منزل، اشتباه در کارگذاری روشویی، سیفون تخلیه فاضلاب لباسشویی، نقص در سیستم تخلیه فاضلاب وان حمام،سیستم تخلیه توالت، سینک ظرفشویی و هزاران اشکال دیگر که ممکن است در هرجایی از تاسیسات ساختمان به وجود آمده باشد.

اگر عایق کاری ساختمان باعث ایجاد نم و رطوبت شده باشد.

حدس اول بسیاری از افراد این است که شاید ایزوگام و عایق توالت یا حمام یا آشپزخانه یا سقف ساختمان سوراخ شده و باعث ایجاد رطوبت و نم می شود که این حدس در موارد زیادی باعث می شود که اقدام به تخریب قسمت هایی از ساختمان کنند. ولی پس از پیدا کردن دلیل اصلی ایجاد نم و رطوبت از این کار پشیمان شوند. بله در بسیاری از موارد وجود نقص در ایزوگام ، قیرگونی و عایق های مختلف ساختمان باعث نم و رطوبت می شود ولی بهتر است قبل از تخریب توالت، حمام یا آشپزخانه خانه خود، به دلیل پیدا شدن نم و رطوبت متمرکز شوید یا از متخصص این امر کمک بگیرید.  رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

 رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

چگونگی تعمیر و لکه گیری نقاطی که از آنها آب به دیوار نفوذ می کند

 

رطوبت دیوارها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمان و یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها پدید آمده باشد. بهترین راه این است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده و بچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود. بگذارید ۲ روز ورقه آلومینیومی به همین شکل باقی بماند و پس از ۲ روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونی نوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می باشد.
این مشکل را می توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویه در زیرزمین حل کرد. اگر بخشی از ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماس بوده نمناک شد، مشکل از بیرون ساختمان است بنابراین برای تعمیر و از بین بردن این مشکل به ترتیب ذیل عمل نمائید:

 

رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

دیوارها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطی که دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید . این نقاط می توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهی می شوند و یا زیر طاق بالکن باشد . در صورت امکان نگذارید مسیر آب به سمت دیوارها باشد .
شکاف های بزرگ و سوراخ ها می بایست قبل از جداربندی و رنگ کردن تعمیر شوند . برای این منظور می توانید از سیمان آبی استفاده کنید .


برای رفع نم و رطوبت در هر قسمت از ساختمان، ابتدا باید علت آن شناسایی و رفع شود. سپس اقدامات ترمیمی (عایق رطوبتی، گچ و نقاشی دیوار) انجام می شود.

برای تشخیص علت نشت رطوبت و آب موارد زیر را باید در نظر گرفت:

1. اگر چکه آب مقطعی باشد (یعنی فقط گاهی آب چکه کند) به احتمال زیاد نشت از لوله فاضلاب و یا عایق رطوبتی است.

2. مشاهده تغییر شدت نم یا چکه آب، با بستن فلکه اصلی آب نیز می تواند در تشخیص علت آن مفید باشد.

3. عدم استفاده از سرویسهای بهداشتی برای مدت چند روز، و مشاهده تغییر چکه و رطوبت می تواند به شناسایی علت کمک کند.

4. رنگ آب و رطوبت دیوار نیز می تواند در تعیین منبع آن کمک بسزایی کند.

در مواردی که نشانه های فوق راهگشا نباشند، تشخیص نشت از لوله آب یا فاضلاب از طریق بازرسی محل و یا حتی استفاده از دستگاه مقدور خواهد بود.

رطوبت دیوار سرویس های بهداشتی

در صورتیکه لایه ایزوگام و یا قیرگونی سرویسهای بهداشتی بدرستی عمل کنند، نباید رطوبت از سرویسهای بهداشتی به بیرون نشت کند. معمولا نشت رطوبت به دلیل عدم اجرای صحیح کفشور اتفاق می افتد. اجرای صحیح کفشور مطابق شکل زیر است:

 

 

رفع نم و رطوبت سقف ساختمان
رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 


- اجرای کفشور مطابق شکل بالا، باعث می شود که نم و رطوبت جمع شده در کف، براحتی از طریق لوله فاضلاب خارج شود.

- اما اگر لوله کفشور در لوله فاضلاب "کیپ" باشد، یا اینکه لوله فاضلاب بالاتر از لبه ایزوگام قرار گیرد، رطوبت جمع شده در کف، به تدریج به دیوارهای سرویس بهداشتی سرایت می کند.  رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

برای رفع نم سرویسهای بهداشتی چندین راه کار وجود دارد که هر کدام در جای خود کارساز هستند:

1-ریختن دوغاب پودر سنگ و سیمان سفید روی کاشی کف.

-در این روش سیمان سفید الک شده و پودر سنگ را با نسبت 1 به 3 مخلوط می کنند. (1 قسمت سیمان سفید و 3 قسمت پودر سنگ).

-با اضافه کردن آب به این مخلوط، دوغاب روانی می سازند و روی بند کاشی های سرویس بهداشتی می ریزند.

-پس از 5 تا 10 دقیقه که دوغاب سفت شد، آنرا با گونی یا پارچه از روی سطح پاک می کنند.

2-استفاده از مواد شیمیایی برای آب بند کردن درز کاشی ها.

در مواقعی که بند کاشی ها پر باشد و نم به دیوار سرویسها نشت کرده باشد، این احتمال وجود دارد که آب از بند کاشی ها عبور کرده باشد. برای رفع این مشکل موادی صنعتی ساخته شده و در ابزار فروشی ها موجود هستند.

برخی از این مواد عبارتند از:

ژیکا بام، ژل آب بندی C2، مایع آب بندی Timax و ...

هر یک از این مواد به روشهای مندرج در بروشور خود استفاده می شوند.

3-تخریب کف سرویس و اجرای لایه قیرگونی یا ایزوگام جدید.

در این روش کل کف سرویس تخریب شده و خارج می گردد و پس از اجرای لایه قیرگونی و یا ایزوگام جدید، مجددا   رفع نم و رطوبت سقف ساختمان
کف را با سرامیک می پوشانند.
قبل از اجرای ایزوگام یا قیرگونی، باید از عدم نشت آب از لوله ها مطمئن شد.
کارآمدی این روش بستگی به دانش و تجربه مجری آن دارد.

رطوبت در سایر دیوارها

برای تشخیص علت این نوع رطوبت یک قطعه فویل آلومینیوم (یا طلق) را در اندازه 20 ×20 سانتیمتر به دیوار بچسبانید بطوریکه هوا نتواند به پشت ورق نفوذ کند. (هر چهار طرف آن را با نوارچسب بپوشانید). بعد از دو روز فویل را باز کنید. اگر لایه رویی آن نم داشت، رطوبت از داخل ساختمان است اما اگر لایه پشت آن (لایه رو به دیوار) نمناک بود، رطوبت در داخل دیوار است.

 

رفع نم و رطوبت سقف ساختمان
رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

 

مواردی که باعث مرطوب شدن دیوارها می شوند:
1-نشت از لوله های آب و فاضلاب:

تشخیص این موارد توسط لوله کش و گاهی با استفاده از دستگاه امکان پذیر است.

2-در نتیجه سوختن گاز طبیعی در پکیج های گازسوز:

در اثر سوختن گاز طبیعی در محفظه احتراق پکیج و وسایل گاز سوز آب تولید شده و از دودکش آن خارج می شود:رفع نم و رطوبت سقف ساختمان

برخی مواقع این آب که بصورت بخار از دودکش پکیج خارج می شود، در لوله های خروجی دودکش (مخصوصا در هوای سرد) میعان می کند و باعث رطوبت در نما و یا دیوار خانه می شود. که در اینصورت شکل و یا مسیر لوله خروجی پکیج باید تغییر کند.

تعمیرکاران