پمپ لجن کش چیست؟

(7 امتیاز)

  پمپ لجن کش چیست؟

 

پمپ لجن کش

 

از سری مدل های پمپ - پمپ لجن کش مدل دیگری است که از آن برای مصارف کشاورزی استفاده میگردد . پمپ لجن کش را می توان با بهترین قیمت پمپ لجن کش و بهترین کیفیت پمپ لجن کش از سوری الکتریک خریداری نمائید. و پمپ لجن کش را درب منزل خود تحویل بگیرید . سوری الکتریک با بیش از 30 سال تجربه در صنعت آب و برق بزرگترین وارد کننده پمپ آب و الکترو موتور و پمپ کف کش و پمپ لجن کش می باشد .

 

پمپ لجن کش چیست ؟

اکثر پمپ های رایج در دنیا برای پمپاژ آب معمولی (آب تمیز) ساخته شده اند که در واقع می توان گفت بیشترین تولید و واردات شرکت های مختلف در این زمینه می باشد , اما اگر آب غلظت داشته باشد چه باید کرد؟


پمپ لجن کش در چنین مواقعی پمپ لجن کش پیشنهاد میشود پمپ لجن کش در میان مصرف کنندگان به نام های مختلف از جمله(پمپ غلیظ کش-پمپ لجنکش فاضلابی-پمپ گل کش)نام می برند .

 

 

پمپ لجن کش چیست؟
پمپ لجن کش چیست؟

 

 

پمپ لجن کش با برندهای پمپ لجن کش چینی که در نوع خود دارای کیفیت و کارایی نسبتا خوبی است و پمپ لجن کش ایتالیایی که نسبت به مشابه آسیایی خود دارای کیفیت بهتری است و پمپ لجن کش ایرانی که جزو تولید ملی است دارای راندمان وکارایی خوبی است به فروش می رسد.

 

فروش پمپ لجن کش و پمپ کف کش مستلزم مواردی خاص می باشد که فروشنده این نوع دستگاه هنگام فروش و خرید پمپ لجن کش باید آن را رعایت نمود از جمله: ارتفاع چاه آب و یا مخزن یا طول مسیر پمپ آب تا جایی مواد ریخته می شود,قدرت پمپ,انداژه خروجی و ورودی پمپ , مقدار آبدهی (لیتر بر ثانیه,لیتر بردقیقه,متر مکعب بر ساعت)این نوع پمپ ها در قدرت های مختلف تولید می شوند

 

 انواع پمپ لجن کش: 

 

 

پمپ لجن کش سه فاز


پمپ لجن کش سه فاز و پمپ لجن کش تک فاز .در برخی موارد پیش می آید که وقتی آب و یا مایع با غلظت بالا از سطح پمپ پایین می آید پمپ می سوزد,برای بر طرف کردن این مشکل راه حلی وجود دارد؟.بله وسیله ای سیم به آن متصل است و به کابل اصلی لجنکش وصل است به نام فلوتر که در کنار پمپ قرار می گیرد و کار آن روشن و خاموش کردن پمپ به صورت اتوماتیک می باشد.پمپ لجن کش تکفاز

 

که هر وقت آب از سطح پمپ پایین می آید قطع , و از سطح بالا می آید وصل می شود اما اکثر کارخانجات تولید کننده این نوع محصول طبق سفارش فلوتر رانصب می کنند , اما اگر دستگاه فلوتر بر روی پمپ آب لجنکش و یا پمپ آب کف کش وجود نداشت می توان فلوتر را خرید و به راحتی آن را نصب نمود


پمپ لجن کش استیل


ساختار خارجی و پروانه این نوع پمپ از جنس استینلس استیل می باشد و معمولا در جاهایی کاربرد دارد که سیال , PH(حالت اسیدی)داشته باشد که همین امر در مواردی غیر از پمپ استیل باعث خورندگی سریع پمپ می شود.انتخاب این نوع محصول برای مواردی که آب و یا مایع مورد نظر خورندگی داشته باشد بهترین گزینه محصوب می شود و این گونه پمپ را می توان در نوع پمپ لجن کش استیل سه فاز و پمپ لجن کش استیل تک فاز در بازار تهیه نمود .

پمپ لجن کش چدن


این نوع پمپ ها که نسبت به لجنکش استیل پر مصرف تر می باشد,ساختار خارجی از نوع چدن می باشد ولی پروانه ی این نوع محصول را معمولا از جنس برنج یا استیل استفاده می کنند و کاربرد آن معمولا برای پمپاژ آبهایی با غلظت بالا (گل مانند) که خورندگی نداشته باشد چون پوسته ی این مدل پمپ ها در برابر خورندگی و اسیدی مانند استیل نمی باشد.این نکته را باید در نظر گرفت که میزان غلظت مواد باید به شکلی باشد که بتوان پروانه های پمپ آب در آن به گردش در بیاید که در غیر این صورت پمپ می سوزد و اگر پمپ دارای گارانتی باشد , شامل گارانتی نمی شود

پمپ لجن کش خردکن دار

در این نوع پمپ به گونه ای عمل می کند که در قسمت تحتانی الکتروپمپ لجنکش تیغه هایی برای خرد و تکه کردن پلاستیک و پارچه وجود دارد به دلیل اینکه دور پروانه پمپ را نگیرد و الکتروپمپ لجن کش نسوزد.

  

انتخاب نوع پمپ لجن کش 

 

.ارتفاع عمودی مکانی که پمپ در آن قرار داده می شود
.خروجی و ورودی لوله
.دبی آب(مقدار خروجی آب از سطح مقطع لوله)


کشورها ی تولید کننده پمپ لجن کش:


پمپ لجن کش ایرانی
پمپ لجن کش ایتالیایی
پمپ لجن کش چینی

 


انواع برند های پمپ آب لجن کش :

 

پمپ لجن کش استریم چین , پمپ لجن کش ویکتوری چین , پمپ لجن کش الکو چین , پمپ لجن کش دیانا چین , پمپ لجن کش ایکار چین , پمپ لجن کش لوارا ایتالیا , پمپ لجن کش پنتاکس ایتالیا , پمپ لجن کش پدرولو ایتالیا , پمپ لجن کش حدید پمپ , پمپ لجن کش بهاران نوین پمپ لجن کش از گروه پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز بوده و به منظور انتقال و پمپاژ سیالات همراه با ذرات جامد و معلق مانند آب های گل آلود و فاضلاب های صنعتی و خانگی استفاده مي شود. اين نوع از پمپ ها جهت پمپاژ مايعات محتوی ذرات جام معلق و الياف بلند، فاضلاب، آبهای آلوده، آبهای گل آلود، سیالات دارای ذرات سایشی و غیره مناسب مي باشند. پمپ های لجن کش را گاهی پمپ غلیظ کش، پمپ فاضلابی، الکترو پمپ دوغاب یا اسلاری و پمپ گل کش نیز مینامند. 

 

پمپ لجن کش چپست؟

 

از آنجا که محرک این پمپ ها معمولا الکتروموتورها هستند پس به آنها الکترو پمپ لجن کش نیز اطلاق میگردد. هر پمپ لجن کش شامل یک پمپ گریز از مرکز دارای یک محور عمودی میباشد. یک موتور الکتریکی درون هر پمپ لجن کش وجود دارد که محور پمپ را به حرکت در می آورد و انرژی جنبشی محرک جهت انتقال سیال را بوجود می آورد. الكتروموتور مورد استفاده در یک پمپ لجن کش از نوع تک فاز یا سه فاز ميباشد و سرعت چرخش الکتروموتورها میتواند 900 یا 1500 یا 3000 دور در دقیقه باشد. پمپ های لجن کش دارای سرعت های پایین تر برای انتقال و پمپاژ سیالات غلیظ تر بکار برده میشود.


این نوع از الکترو پمپ ها در قدرت های مختلف تولید می شوند و به دو صورت پمپ لجن کش سه فاز و پمپ لجن کش تک فاز تولید و عرضه میگردند. یک پمپ لجن کش تک فاز در دو نوع خازن داخلی و خازن خارجی ساخته می شوند.

 

پمپ لجن کش مستغرق و خشک

پمپ لجن کش در دو نوع خشک و مستغرق تولید میگردد. پمپ لجن کش مستغرق با دهانه خروجی از 1.5 اینچ تا 20 اینچ ساخته می شود. همچنین هر پمپ لجن کش مستغرق به دو صورت نصب ثابت و نصب متحرک مورد استفاده قرار مي گيرند.

این نوع از پمپ لجن کش دارای درجه حفاظت IP68 می باشد و می توانند در سیال به صورت کامل غوطه ور شوند. عبور سیال از اطراف الکتروموتور که کاملا آببندی شده است، باعث خنک شدن الکتروموتور و در نتیجه افزایش طول عمر آن و همچنین در اثر کاهش جریان موتور، راندمان آن افزایش خواهد یافت.


در پمپ لجن کش خشک، الکتروموتور در ارتفاع مورد نظر و در خارج سیال قرار دارد و پمپ در داخل سیال غوطه ور می باشد. این دو از طریق کوپلینگ به هم متصل می باشند و در نتیجه به راحتی می توان الکتروموتور را در صورت نیاز از آن جدا نمود.

 

جنس بدنه و پروانه پمپ لجن کش معمولا از چدن و یا استینلس استیل میباشد و پمپ لجن کش در انواع زیر تولید میگردد:


پمپ لجن کش استیل
پمپ لجن کش چدنی
پمپ لجن کش برنزی

 

پمپ لجن کش چیست؟

 

 

پمپ لجن کش چیست؟
پمپ لجن کش چیست؟

 

 

پمپ لجن کش استیل

در پمپ لجن کش استیل، بدنه و پروانه از جنس استینلس استیل می باشد و معمولا در مکانهایی کاربرد دارد که سیال خاصیت اسیدی و خورندگی زیاد داشته باشد که همین امر در مواردی غیر از پمپ لجن کش استیل باعث خورندگی سریع پمپ لجن کش می شود.

انتخاب این نوع از پمپ لجن کش برای مواردی که آب و یا سیال مورد نظر خورندگی زیادی داشته باشد بهترین انتخاب محسوب می شود و این گونه از پمپ لجن کش را می توان در انواع پمپ لجن کش استیل تک فاز و پمپ لجن کش استیل سه فاز استفاده کرد.

 

پمپ لجن کش چدنی

پمپ لجن کش چدنی نسبت به پمپ لجن کش استیل پر مصرف تر و دارای قیمت ارزانتری است و بدنه آن از جنس چدن می باشد. پروانه آن میتواند از جنس چدن، برنز یا استیل باشد اگرچه نوع چدنی آن معمولتر است. پمپ لجن کش چدنی معمولا برای پمپاژ آب هایی با غلظت بالا که خورندگی نداشته باشند استفاده میگردند چون مقاومت این مدل از پمپ لجن کش در برابر خوردگی و اسیدی مانند پمپ لجن کش استیل نمی باشد.

 

پمپ لجن کش برنزی

پمپ لجن کش برنزی نسبت به دو نوع دیگر از مورد مصرف کمتری برخوردار است و جهت پمپاژ آب شور یا آب دریا از این نوع پمپ لجن کش با بدنه و پروانه برنزی استفاده می گردد.

 

پمپ لجن کش خردکن دار

 

پمپ لجن کش خردکن دار نوعی از پمپ لجن کش می باشد تا قابلیت پمپاژ سیالات دارای الیاف بلند، پارچه، لاستیک و پلاستیک را بدون انسداد مجاری پمپ داشته باشد. در قسمت ورودی این نوع از پمپ لجن کش، تیغه های برنده ای برای خرد و تکه تکه کردن پلاستیک، پارچه، چوب و غیره وجود دارد.

ساختمان و شکل پروانه یک پمپ لجن کش با توجه به غلظت سيال مورد پمپاژ، نوع سیال، مقدار و شکل ذرات جامد معلق در سیال انتخاب میشود و معمولا از نوع تمام باز یا نیمه باز دارای چند پره و یا از نوع تمام بسته دارای یک یا دو کانال میباشد و از لحاظ شکل پروانه به انواع پروانه ورتکس، پروانه جریان گردابی و پروانه با تیغه های برنده تقسیم می شوند. به عنوان مثال معمولا پروانه تک کاناله جهت فاضلاب همراه با مواد جامد و پروانه نوع باز جهت پمپاژ فاضلاب خام و مایعات مخلوط با گاز و مواد جامد الیاف دار و پروانه دارای چند پره جهت پمپاژ فاضلاب دارای ذرات جامد و عاری از گاز استفاده می گردند. 

 

جنس پروانه یک پمپ لجن کش نیز بستگی به نوع سيال مورد پمپاژ و جنس ذرات معلق موجود در آن دارد. جنس پروانه یک پمپ لجن کش از انواع استیل، چدن و برنزی می باشد.  

 

پمپ لجن کش چیست؟

 

این نکته را باید در نظر داشت که میزان غلظت سیال باید به اندازه ای باشد که پروانه پمپ لجن کش بتواند در آن به گردش در بیاید. اندازه قطعات جامدی كه یک پمپ لجن كش مي توانند پمپاژ كنند بر اساس اندازه کانالهای پروانه الكترو پمپ قابل تعريف میباشد. در صورتيكه اندازه مواد جامد بيشتر از حد مجاز باشد از توری مناسب استفاده میگردد.

 

در قسمت آب بندی شافت یک پمپ لجن کش مستغرق و در حد فاصل بين الكتروموتور و پمپ از دو نوع آببند مكانيكي مختلف با يك محفظه روغن استفاده می شود و به سبب لزوم خنك كاری الكتروموتور، نبايد پمپ لجن کش در شرايط خشك استارت شود. پمپ لجن کش از لحاظ خنک کاری به دو نوع آب خنک و روغن خنک تقسیم بندی می شود.

 

پمپ لجن کش پنوماتیک و پمپ لجن کش ضد انفجار EX جهت پمپاژ انواع سیالات شیمیایی و قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی با بدنه چدن یا استینلس استیل تولید میگردند.  

 

پمپ های لجن کش در دو نوع ساده و فلوتر دار تولید میشوند. در برخی از موارد پیش می آید که آب و یا سیال از سطح بالای پمپ لجن کش پایین تر می آید و باعث گرم شدن و آسیب دیدن الکتروموتور لجن کش میگردد که برای بر طرف کردن این مشکل ازوسیله ای به نام فلوتر استفاده میکنند. فلوتر بوسیله یک کابل کوتاه به پمپ لجن کش متصل است.پ

 

 در کنار پمپ قرار می گیرد و کار آن روشن و خاموش کردن پمپ لجن کش به صورت اتوماتیک می باشد بدین صورت که هر وقت آب از سطح بالایی پمپ لجن کش پایین تر می آید جریان برق ورودی به پمپ لجن کش را قطع و وقتی آب از سطح بالایی پمپ لجن کش بالاتر می رود جریان برق ورودی به پمپ لجن کش را وصل میکند. فلوتر معمولا بر روی پمپ های لجن کش تک فاز نصب میگردد و در بیشتر پمپ های لجن کش تک فاز بصورت نصب شده از قبل و در کارخانه موجود است.

 

پمپ لجن کش چیست؟

 

 

پمپ لجن کش جهت سیستم پمپاژ در موارد زیر کاربرد دارد:

پمپاژ آب صاف
آب های گل آلود
تخلیه پس آبهای باران
لجن فعال فاضلاب غربال شده
لجن پسابهاي صنعتي مخلوط با آب


فاضلاب خاص با الياف بلند
فاضلاب صنعتي
انتقال انواع فاضلاب خام
لایروبی استخرها، مخازن و چاه ها


تخلیه چاه های فاضلاب
سيالات حاوي هوا و گاز
لجن کش چاه آب
ایستگاه های پمپاژ فاضلاب های صنعتی و خانگی


صنایع کشاورزی
صنایع ساختمانی
صنایع چوب و کاغذ
صنایع چرم سازی
صنایع غذایی و دارویی


نیروگاه ها
مزارع پرورش ماهی و میگو
کشتارگاه ها
هتل ها و رستورانها
پمپاژ دوغاب و مواد ساختمانی رقیق
آبیاری باغها و گلخانه ها
فواره های آب نما

 

 پمپ لجن کش چیست؟

  

پمپ لجن کش تک فاز و پمپ لجن کش سه فاز:

 

لجن کش ها از گروه الکتروپمپ های مستغرق سانتریفیوژ بوده و به منظور انتقال فاضلاب خانگی و صنعتی، پمپاژ سیالات همراه با ذرات جامد و معلق استفاده مي شود. فروش انواع پمپ لجن کش و الکتروپمپ لجن کش تک فاز و الکترو پمپ لجن کش سه فاز، این محصولات بنا به نیاز مشتری در جنس های پمپ لجن کش استیل و پمپ لجن کش چدن، لجن کش برنزی (برنجی) ارائه می شوند. یکی از عمومی ترین کاربرد این محصولات پمپ لجن کش چاه آب می باشد.

 

فروش برترین برندها و قویترین پمپ لجن کش در صنعت پمپ اعم از پمپ لجن کش پنتاکس، پمپ لجن کش لوارا، پمپ لجن کش ابارا، پمپ لجن کش سایر، پمپ لجن کش داب، لجن کش استریم..

 

تعمیرکاران