راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

(20 امتیاز)

 

راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

 

3 طرح جديد کاهش هزينه قبوض گاز:

 

 همزمان با صدور سومین قبض هدفمند گاز مشترکان خانگی، دولت در حالی سه تغییر جدید را برای تدوین تعرفه جدید گاز مشترکان خانگی پیش بینی کرده است که موتورخانه ها متهم ردیف اول قبض‌های نجومی گاز شناخته شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، با گذشت نزدیک به چهار ماه از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و صدور سومین دوره قبوض گاز مشترکان خانگی با تعرفه های هدفمند به نظر می رسد قبضهای گاز در برخی از مجتمع‌های مسکونی به سوژه جدید برای اختلاف بین همسایگان تبدیل شده است.

 

بر اساس گزارشهای وزارت نفت تا پایان اسفند ماه سال گذشته حجم بار مالی قبوض 75 درصد از مشترکان خانگی ماهانه کمتر از 30 هزار تومان بوده است ضمن آنکه در این مدت بار مالی قبض گاز نزدیک به 90 درصد مشترکان ماهانه کمتر از 50 هزار تومان محاسبه شده است.مطابق با این گزارش رسمی در سه ماهه نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تنها کمتر از یک درصد مشترکان گاز خانگی با رویت قبض‌های نجومی و چند میلیون تومانی شوکه شده اند که این دسته مشترکان با مصرف ماهانه بیش از 750 تا 800 متر مکعب الگوهای تعیین شده را رعایت نکرده اند.افزایش انتقادها از دولت نسبت به صدور قبوض گاز منجر به ورود اهالی بهارستان به این مناقشه گازی شد، البته نمایندگان مجلس در نشست بررسی قبوض گاز مشترکان خانگی با شنیدن گزارشهای دولت قانع شده و به ادامه این جراحی اقتصادی در بخش گاز کشور رای اعتماد داده اند.برخی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران با مصرف روزانه معادل 700 تا 800 میلیون متر مکعب گاز طبیعی برابر با کل کشورهای اتحادیه اروپا انرژی مصرف می کنند، تاکید کرده اند: اصلاح تعرفه گازبهای بخش خانگی و تجاری منجر به رعایت الگوهای مصرف و به تبع آن بهینه سازی مصرف گاز در ساختمان‌ها خواهد شد.از سوی دیگر همزمان با افزایش انتقادها نسبت به صدور قبوض گاز مشترکان خانگی کارگروه‌هایی در سطح شرکت‌های گاز استانی و ادارات گاز سراسر کشور برای بازبینی و بررسی مجدد قبوض گاز مشترکان معترض تشکیل شده است که این پیشنهاد با استقبال گسترده مردم در سراسر کشور مواجه شد.

 

شوفاژ متهم ردیف اول قبوض نجومی گاز ساختمانها:

 

بخش عمده ای از دارندگان قبض‌های نامتعارف گازی در ساختمان و یا مجتمع‌های آپارتمانی خود دارای شوفاز و موتورخانه هستند که گرمایش و یا آب گرم این واحدها از طریق تاسیسات موتورخانه تامین می شود.

برخی از کارشناسان با بیان اینکه بازبینی مشترکان معترض گاز خانگی نشان می دهد که اکثر این مراجعه کنندگان در مجتمع ساختمانی خود دارای موتورخانه‌های قدیمی، بعضا غیر استاندارد و فرسوده هستند، تاکید می کنند: انجام یک سری اصلاحات جزئی در موتورخانه‌ها منجر به کاهش قابل توجه مصرف گاز در این واحدها شده است.   در تشریح مهمترین دلایل مصارف غیر متعارف گاز در موتورخانه مجتمع‌های مسکونی را وجود سیستم‌های فرسوده و قدیمی تجهیزات و فضای کم اتاق موتورخانه و عدم ورود اکسیژن به این واحدها عنوان می کند و به مهر گفت: مشترکان با نصب و راه اندازی سامانه‌های هوشمند و کنترلی در موتورخانه با صرف هزینه ای کم می توانند متوسط مصرف گاز را بین 25 تا 40 درصد کاهش دهند.وی با تاکید بر اینکه اکثر مشترکان از نشت آب در رادیاتورها و خطوط لوله آب گرم بی اطلاع هستند، تصریح کرد: این موضوع منجر به اتلاف انرژی و به اصلاح " گم شدن " گاز در لوله‌های آب گرم می شود.

این مقام مسئول از افزایش ضخامت گچ دیگ موتورخانه، نصب مشعلهای گازی فرسوده و عدم عایق کاری لوله های موتورخانه‌ها به عنوان سایر دلایل اتلاف بالای مصرف گاز در این واحدها نام می برد و اظهار کرد: در حال حاضر شرکتهای گاز استانی آمادگی ارائه خدمات مشاوره ای به صورت رایگان برای اصلاح الگوی مصرف در واحدهای موتورخانه مجتمع‌های مسکونی هستند.

در همین حال به زودی شرکت‌های خدمات انرژی در استان‌های سراسر کشور به منظور ارائه مشاوره و کاهش مصرف انرژی در ساختمانها و مجتمع‌های مسکونی تاسیس خواهد شد و این واحد از محل صرفه جویی انرژی در ساختمانها حق العمل دریافت خواهند کرد.راه کار  کاهش هزینه موتورخانه ها

  

 

جزئیات 3 طرح دولت برای کاهش بار مالی قبوض گاز:

 

مطابق با فرمول جدید قیمت گذاری گاز خانگی 12 ماهه سال به دو بخش هفت ماهه و پنج ماهه پایانی سال تقسیم بندی شده است که الگوهای مصرف این حامل انرژی در هر یک از این دو دوره زمانی تفاوتهایی با یکدیگر دارند.

از 28 آذر ماه سال گذشته همزمان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به پنج اقلیم (سرد یک، دو، سه، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و 12 دامنه جدید مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال خواهد شد.

با توجه به اجرای سیاست شهرستانی – منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در 363 شهر ایران مطابق با پنج اقلیم آب و هوایی تعیین شده که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.

مهلت قانونی اعمال تعرفه زمستانی مشترکان خانگی از 15 فروردین ماه امسال از درجه اعتبار ساقط شده است و در شرایط فعلی محاسبه گازبهای خانگی از هیچ ساز و کار قانونی برخوردار نیست.

پیگیری ها حکایت از اعلام جزئیات تعرفه جدید گازبهای مشترکان خانگی تا پایان فروردین ماه سالجاری دارد اما دولت به منظور کاهش حجم بار مالی قبوض گاز اقدام به اعمال سه تغییر جدید در قبوض گاز مشترکان خانگی کرده است.کاهش دوره صدور قبوض گاز 40 تا 45 روز به یک ماه اولین تغییری بوده که اعضای کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت به اجرای آن چراغ سبز نشان داده اند هر چند صدور ماهانه قبوض گاز منجر به افزایش هزینه های چاپ و توزیع صورت حساب مشترکان خواهد شد.

مهمترین تغییر به وقوع پیوسته در تعرفه های جدید گاز خانگی تجدید نظر در اقلیم شهرهای مختلف کشور است به طوری که مسئولان شرکت ملی گاز از تغییرات گسترده در این اقلیم ها برای کاهش بار مالی قبوض گاز خبر می دهند.بر اساس این تغییرات در اکثر شهرهای کشور با تقلیل یک درجه ای اقلیم آب و هوایی این مجوز به مشترکان داده شده که با مصرف گاز یارانه بیشتر و گازبهای کمتری پرداخت کنند به عنوان مثال در شهر تهران به عنوان پرمصرف ترین شهر گازی کشور اقلیم از سه به دو کاهش یافته است.

سومین تغییر به وقوع پیوسته در قبوض گاز مشترکان افزایش دوره زمستانی در برخی از شهرها و اقلیم های سردسیر بوده است.مطابق با تعرفه فعلی در تمامی استانها و شهرهای ایران دوره زمستانی (امکان مصرف گاز بیشتر با قیمت کمتر وجود دارد) از اول آبان آغاز و تا اول اردیبهشت ادامه می یابد اما هنوز در کارگروه طرح تحول اقتصادی دولت برای اعمال این تغییر جدید اجماع نهایی حاصل نشده است.

در مجموع همزمان با صدور سومین قبض هدفمند گاز، مسئولان دولتی امیدوارند مشترکان خانگی با رعایت بیشتر الگوها و مدیریت مصرف انرژی امکان استفاده بهینه از گاز طبیعی را به عنوان مولفه اصلی توسعه، اشتغال و صادرات به عنوان یک ابزار سیاسی و اقتصادی فراهم کنند.

 

 

راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

 


سامانه كنترل هوشمند موتورخانه

در بسياري از موتورخانه ها، ميزان درجه حرارت آب گرم مصرفي ساختمان در موتورخانه ها بصورت دستي و با تنظيم درجه حرارت ترموستات ديگ و يا پمپهاي سيرکولاسيون انجام ميشود و معمولاً براي تمام مدت بر روي يک عدد ثابت قرار دارد. تغييرات دماي هوا درطول روز موجب افزايش يا کاهش دماي داخل ساختمان مي شود و در نتيجه در ساعاتي که به دمای خيلي بالا نياز نيست

 

سوخت بصورت غير ضروری در موتورخانه مصرف و انرژي بيش از نياز توليد مي شود که در نهايت هدر مي رود. همچنين در بسياري از ساختمانهاي غيرمسکوني با کاربري اداري- عمومي- آموزشي- تجاري که از فضاي ساختمان تنها در بخشي از ساعات روز استفاده مي گردد و نيازي به کارکرد موتورخانه پس از اتمام ساعت کاري وجود ندارد، روش فعلي تنظيم دستي ترموستات ديگها و پمپها، قابليت اعمال خاموشي و يا کنترل تجهيزات در وضعيت آماده باش را ندارند. استفاده از سيستم هاي کنترل هوشمند موتورخانه به جای تنظيم دستي، گزينه مناسبي است که می تواند از هدر رفتن انرژي در نتيجه توليد غير ضروری در موتورخانه جلوگيري نمايد. مزاياي استفاده از سامانه هاي كنترل هوشمند موتورخانه عبارتند از:


* کنترل بهتر عملکرد تجهيزات موتورخانه شامل مشعلها و پمپها
* بهينه سازي و جلوگيري از مصرف بيهوده سوخت و انرژي الکتريکي


* تنظيم دمای آب گرم متناسب با دمای مطلوب ساکنين ساختمان
* کاهش استهلاک تجهيزات و هزينه هاي مربوطه


* کاهش هزينه هاي سرويس و نگهداري تاسيسات حرارتي
* کاهش توليد و انتشار آلاينده هاي زيست محيطي

 

 

عايقكاري حرارتي

عايقكاري قسمتهايي از موتورخانه مخصوصا لوله های خروجي از ديگ که احتمال اتلاف انرژي در آنها بالا است نقش بسزايي در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت. به همين دليل لازم است قبل از هر کاری به عايقکاری تاسيسات مختلف موتورخانه پرداخته شود. از مهمترين نكاتي كه در زمان عايقكاري، بايد بدان توجه شود، عبارتند از :


* جدار خارجي ديگ با عايق مناسب عايقكاري شود.
* ضروری است لوله هاي رفت و برگشت به ديگ عايقكاري شوند.
* منبع انبساط باز بايد بطور مناسبي عايقكاري شده و حفاظ مناسبي در مقابل عوامل جوي برای آن تعبيه شود.


* منبع دوجداره يا كويل دار و كليه لوله هاي رفت و برگشت آب گرم مصرفي و چرخشي بايد عايقكاري شود.
* كلكتورها نيز بايد عايقكاري شوند.


رسوب زدايي:


برای استفاده بهينه از ديگ و بهينه سازي مصرف انرژي در تاسيسات حرارت مركزي (موتورخانه) لازم است ديگ بطور دوره اي رسوب زدايي و شستشو شود. بخصوص در مناطقي كه آب آنها سخت است و باعث تشكيل رسوب مي گردد. اين کار سبب خواهد شد حرارت مشعل بهتر به آب منتقل شود و در نتيجه برای رساندن دمای آب به دمای مورد نظر از انرژي کمتری استفاده شود. استفاده از سختي گير براي مناطقي كه آب مصرفي از سختي بالايي برخوردار است، ضروري مي باشد.


تنظيم مشعل:


تنظيم مشعل يا بعبارت ديگر، تنظيم نسبت سوخت به هواي ورودي به مشعل نقش كليدي در كيفيت احتراق، دماي شعله، بهره وري سوخت و لذا بازده حرارتي سيستم دارد. بديهي است در صورت کامل بودن احتراق در مشعل، گازهاي گلخانه اي کمتری توليد و به محيط زيست فرستاده خواهد شد. رعايت اصول زير در خصوص مشعل علاوه بر كاهش مصرف سوخت، باعث بالا رفتن بازده سيستم گرمايشي نيز خواهد شد :


* متناسب با ديگ موتورخانه مشعل مناسب انتخاب شود و از انتخاب مشعل خيلي بزرگ با ظرفيت حرارتي بالا پرهيز شود.


* استفاده از مشعلهاي استاندارد كه يكي از گامهاي اساسي براي كاهش هزينه هاي مربوط به سوخت، كاهش آلودگي و كاهش هزينه سرويس و تعميرات مي باشد.


* سرويس و تنظيم دقيق و دوره اي مشعل با دقت انجام شود.


* در صورت امکان تجهيزاتي با نظر متخصصان برای پيش گرمايش هواي احتراق در سيستم در نظر گرفته شود.


* پيش گرمايش سوخت مصرفي نيز نقش عمده اي در بالا رفتن بازده مشعل دارد.


انتخاب پمپ:


وظيفه پمپ سيرکولاتور در سيستم حرارت مرکزي، جبران و تامين افت فشار ناشي از حرکت آب در لوله ها، اتصالات رادياتورها و ديگ و ... مي باشد. انتخاب مناسب پمپ گردش آب در سيستم حرارت مرکزي مي تواند در کاهش مصرف انرژي تاثير داشته باشد. انتخاب ظرفيت پمپ بر اساس بار حرارتي ساختمان و دماي آب در گردش صورت مي گيرد. با رعايت نکاتي ساده مي توان علاوه بر افزايش راندمان حرارتي سيستم و تامين آسايش ساکنين واحد مسکوني، در مصرف سوخت نيز صرفه جويي کرد.

اقداماتي نظير انتخاب پمپ مناسب متناسب با بار موجود و نظارت بر عملکرد آن مي توانند تداوم كار پمپ را تضمين نمـــوده و ميزان مصرف انرژي را در آنهــا كاهش دهد.

عملکرد موفق يک پمپ تا حدود زيادي بستگي به انتخاب و نصب صحيح آن دارد. رعايت نکات زير در انتخاب پمپ ها باعث کاهش مصرف سوخت خواهد شد: *از انتخاب پمپ بر اساس تجربه و يا حجم ظاهري سيستم حرارت مرکزي خودداري نماييد. محاسبات مربوطه را به متخصص اين امر بسپاريد.

زيرا انتخاب پمپ کمتر از حد مورد نياز براي انتقال حرارت، باعث افزايش کارکرد پمپ و در نتيجه استهلاک و مصرف بيش از حد انرژي الکتريکي خواهد شد. ضمن اينکه به دليل عدم انتقال حرارت کافي، آسايش ساکنين واحد نيز تامين نخواهد شد. انتخاب پمپ نامناسب با ظرفيتي بالاتر از حد استاندارد مورد نياز، علاوه بر بهاي انرژي، هزينه هاي نگهداري را نيز افزايش مي دهد .

هميشه پمپ بزرگتر، بهتر نيست. ضمن اينکه پمپ بزرگتر باعث افزايش سرعت سيال در رادياتورها و در نتيجه توليد صداي عبور آب و افزايش خوردگي لوله ها خواهد شد.


*حتما توجه داشته باشيد تا پمپي که نصب مي نماييد، داراي علامت استاندارد باشد.


*از پمپهاي با بازدهي بالا استفاده نماييد.
*در صورت مشاهده چکه نمودن آب از اتصالات پمپ، آنرا تعمير نماييد تا ضمن افزايش کارايي پمپ از هدر رفتن آب گرم و در نتيجه انرژي، جلوگيري شود.
*با شنيدن هر گونه صداي اضافي از پمپ به تعميرکار مراجعه نماييد. زيرا باعث کاهش راندمان پمپ و در نتيجه افزايش مصرف انرژي خواهد شد.

 

 

راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها
راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

دودكش

محصولات احتراق پس از تبادل حرارت با سطوح انتقال حرارت ديگ بايد از درون آن توسط دودكش به خارج از ساختمان هدايت گردند. دودكش هاي قائم ساختماني بايد از مواد غير قابل اشتعال متناسب با دماي دودكش ساخته شود.

بايد توجه داشت كه دودكش راهي براي خروج بخشي از انرژي توليد شده توسط مشعل نباشد. در واقع يكي از مهمترين عوامل كاهش راندمان ديگ، اتلاف انرژي از طريق دودكش است. رعايت نكات زير علاوه بر بهينه سازي مصرف سوخت باعث افزايش ايمني و بازده كاركرد ديگ و مشعل و در نتيجه كاهش گازهاي گلخانه اي خواهد شد :
* دريچه ای برای بازديد در پايين دودكش قائم ساختماني ، به منظور تميز كردن ادواري آن نصب گردد.


* دهانه خروجي دودكش حداقل يك متر از نقطه اي از بام كه دودكش از آن خارج مي شود، بالاتر باشد. اين دهانه خروجي بايد از بلندترين قسمت ساختمان در شعاع 3 متري از دودكش، دست كم 60 سانتيمتر بالاتر باشد.


* در محاسبه و انتخاب سطح مقطع مناسب دودكش به منظور كاركرد صحيح و كارايي قابل قبول ديگ و مشعل نهايت دقت به کار برده شود.


* سطح داخلي دودكش صاف و صيقلي ساخته شده باشد.


* حدالامقدور ازکمترين تعداد زانويي در مسير دودکش استفاده شود.


* در بالاي دودكش و به منظور جلوگيري از ورود اجسام خارجي به داخل دودكش كلاهك مناسبي نصب شود.


نصب دمپر بارومتريك

بايد توجه شود، مكش بيش از حد در داخل دودكش سبب تغيير در وضع شعله، ورود هواي سرد از محيط به داخل ديگ، خروج سريع هواي گرم از ديگ و در نتيجه كاهش بازده حرارتي ديگ مي گردد. از سوي ديگر باعث مي شود كه فرصت كافي براي احتراق كامل و ماندگاري گازهاي احتراق در داخل ديگ و همچنين انتقال حرارت بالا در داخل ديگ وجود نداشته باشد. نصب دمپر بارومتريك(دمپر يك طرفه براي مشعلهاي گازوئيل سوز و دمپر دوطرفه براي مشعلهاي گازسوز) بر روي دودكش، يكي از بهترين راههاي كنترل مكش دودكشهاي معمولي است.


شير ترموستاتيك رادياتور


يكي از راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در سيستم ها ي حرارت مركزي، استفاده از شيرهاي ترموستاتيك رادياتور بمنظور كنترل خودكار درجه حرارت محلي كه در آن رادياتور نصب شده است، به جاي استفاده از شير دستي رادياتور، مي باشد.

شير ترموستاتيك رادياتور داراي يك قطعه فلزي (فانوسه) است كه با يك نوع گاز پر شده است. در اثر بالا رفتن درجه حرارت محل، اين گاز منبسط شده، مجراي عبور آب را تنگ مي كند؛ در نتیجه  مقدار دبي آب گرم ورودي به رادياتور كاهش مي يابد. بدين ترتيب مي توان دماي اتاق را بر روي محدوده مناسب تنظيم كرد و در نتيجه از بالا رفتن بي رويه دما و اتلاف انرژي جلوگيري نمود. ضمن اينكه با اين وسيله آسايش ساكنين نيز كه مبناي محاسبات تهويه مطبوع است براحتي و تنها با يك شير ترموستاتيك ارزان قيمت برآورده خواهد شد.

 

راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها


مبدلهاي حرارتي صفحه‌اي

اين مبدل ها از صفحات نازک که کانال هاي جريان را تشکيل مي دهد ساخته شده اند. جريان هاي سيال توسط صفحات مسطح که يا به صورت صاف يا موج دارند از هم جدا مي شوند. هنگامي كه دسته صفحات در كنار يكديگر قرار مي گيرند،سوراخهاي واقع در گوشه هاي صفحات، تشكيل تونل داده و مجاري پيوسته اي را از ورودي به مجموعه صفحات هدايت مي كند و در آنجا، در داخل كانالهاي باريكي بين صفحات توزيع مي شود.

 

گذرهاي جريان كه در بين صفحات و مجاري واقع در گوشه هاي آنها تشكيل مي شوند، به نحوي آرايش مي يابند كه جريانهاي سرد و گرم براي انتقال گرما، به شكل يكي در ميان، در كنار يكديگر قرار مي گيرند.

 

در طي عبور از مبدل حرارتي، سيال گرمتر بخشي از انرژي خود را به سيال سردتر در سمت ديگر خواهد داد. سطح تماس بالاي سيال گرم و سرد باعث شده تا اين مبدل از نظر سطح مفيد انتقال حرارت نسبت به ديگر مبدلها برتري داشته باشد.

به دليل كارايي بسيار بالا و در عين حال كاربري و حجم كوچك آن، محدوده هاي كاربرد اين نوع مبدل حرارتي بصورت قابل ملاحظه اي توسعه داده شده است و امروزه كاربرد بسيار زيادي در صنايع دارد، ضمن اينكه امروزه در سيستم حرارت مركزي ساختمانها به جاي منبع دوجداره يا مخزن كويل دار جهت گرمايش آب مصرفي بكار مي رود. تنها عيبي كه نسبت به مخازن دوجداره يا كويل دار دارد اين است كه به دليل حجم پايين اين مبدل، امكان ذخيره آب گرم در آن وجود ندارد، هر چند كه به سادگي با نصب يك مخزن عايقكاري شده با ظرفيت مناسب و مورد نياز هر ساختمان، اين مشكل مرتفع مي گردد.

 

به طور كلي، مزاياي مبدلهای حرارتي صفحه ای به قرار زير است: *راندمان مبدلهاي حرارتي صفحه ای از انواع ديگر مبدلهاي حرارتي بالاتر است.
*به دليل راندمان حرارتي بالاي مبدلهاي صفحه اي، دماي آبي كه جهت گرمايش آب سرد لازم است در حدود 60 درجه سانتيگراد است. در حاليكه در مخازن كويل دار يا دوجداره حداقل دماي مورد نياز 70 درجه سانتيگراد است. اين موضوع باعث كاهش مصرف سوخت جهت گرمايش آب گرم مصرفي خواهد گرديد.


*نسبت سطح انتقال گرما به حجم، در مبدلهاي صفحه اي بالا است. به عبارت ديگر حجم مبدل هاي حرارتي صفحه اي به مراتب كمتر از مخازن دو جداره يا كويل دار با همان ظرفيت حرارتي است كه اين موضوع باعث صرفه جويي در فضاي مورد نياز براي موتورخانه خواهد شد.


*اين مبدلها از نظر قيمت از مخازن دوجداره و كويل دار ارزان تر هستند.


*مبدلهاي صفحه اي از صفحات استنلس استيل ساخته مي شوند كه هم در برابر زنگ زدگي و هم خوردگي مقاومت بسيار بالايي دارد.
*طراحي منحصر بفرد اين مبدلها باعث شده تا سيال جاري در بين صفحات از تلاطم و آشفتگي بالايي برخوردار گردد. اين موضوع علاوه بر افزايش انتقال حرارت باعث جلوگيري از تشكيل رسوب بر روي صفحات مي گردد.


*بواسطه تنوع در اندازه صفحات و آرايش گذرها، انعطاف پذيري زيادي در طراحي آن وجود دارد.


*تنها لبه هاي صفحات در تماس با محيط خارج هستند. بنابراين تلفات گرمايي ناچيز است و عايقكاري بسيار كمتري نسبت به مخازن دوجداره و كويل دار نياز خواهد داشت. :: بخاريهاي گازي (بخاريهاي گاز سوز دودكش دار و بدون دودكش)
بخاري گازي دودكش دار

یكي از مهم‌ترين فاکتورهای انتخاب بخاري، درنظر گرفتن متراژ خانه يا محلي است كه قرار است بخاري، گرمابخش آنجا باشد. هرگز نبايد يک بخاري بزرگ را براي يک محيط کوچک تهيه کرد و همچنين تهيه يک بخاري کوچک براي فضايي بزرگ اشتباه است. لازم است در انتخاب بخاري به برچسب انرژي روي آن توجه شود.

 

دارا بودن برچسب انرژي، از نكات بسيار مهمي است كه در هنگام خريد يك بخاري بايد بدان توجه نمود ليکن مهمتر از آن، حرف انگليسي قيد شده روی برچسب است که نشانه بازدهي حرارتي بخاری است و هرچه از حروف ابتدايي زبان انگليسي باشد بهتر بوده نشانه پايين بودن اتلاف انرژي در بخاری است. در هنگام استفاده از بخاري گازسوز رعايت نكات ايمني زير الزامي است :


* از استفاده بخاريهاي گازسوز بدون علامت استاندارد خودداري شود.


* بخاري گازسوز نبايد حتي براي چند لحظه، بدون اتصال به دودكش روشن شود، چرا كه محصولات احتراق كه داراي منوكسيد كربن و گازهاي كشنده هستند، وارد اتاق مي‌شوند.
* همواره از باز بودن مسير دودكش و وجود كلاهك دودكش كه در انتهاي دودكش، در بيرون از ساختمان نصب مي‌شود اطمينان حاصل شود. به صورت طبيعي و بديهي لوله بخاري بايد داغ باشد.در غيراينصورت به احتمال زياد، جريان انتقال هواي سوخته از اين لوله به درستي انجام نمي‌شود و خطر آلودگي هوا با منواکسيد کربن وجود دارد.
* نصب و تعميرات بخاري را بايد به تعميركاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد توليدي سپرد تا از ايمن بودن آن مطمئن شده و از گارانتي و خدمات پس از فروش آنها بهره گرفت.
* براي جلوگيري از برگشت دود و گازهاي مضر به داخل دودكش و در نهايت به داخل محيط كه معمولاً بر اثر گرفتگي و يا وزش باد به وجود مي‌آيد، بايد دودكش‌ها داراي هواكش مخصوص باشند و كلاهك آنها حداقل 60 سانتي‌متر از بلندترين نقطه ساختمان بالاتر باشد.


* استفاده مشترك از يك دودكش براي چند وسيله گازسوز، بسيار خطرناك است.


* هرگز براي پيدا کردن محل نشت گاز از شعله کبريت استفاده نشود.


* بدون استفاده از بست براي محکم کردن شيلنگ گاز، هرگز از وسيله گاز سوز استفاده نکرده و بر دهانه شيرهاي غيرقابل استفاده درپوش گذاشته و دستگيره مربوطه را باز نماييد.
بخاري گازي بدون دودكش


بخاريهاي گازي بدون دودكش، نوعي ديگر از وسايل گرمايش فضا مي باشند كه استفاده از آنها نيازمند توجه به اصول خاصي مي باشد. زندگي در خانه‌هاي کوچک با متراژ کم سبب شده تا استقبال از وسايل کوچک و کم‌حجم بيشتر شود. بخاري‌هاي بدون دودکش هم نمونه‌اي از اين وسايل است که در فصل سرد به دليل حجم کم و گرمادهي بيشتر و نيز امکان جابجايي مورد استقبال قرار گرفته و مي‌گيرد. استفاده از بخاريهاي گازي بدون دودكش داراي مزاياي زير مي باشد:


* مصرف كم سوخت
*راندمان بالا
* توجه به مسايل زيست محيطي و كاهش آلاينده‌ها
* پايين بودن هزينه نصب
* كاهش صورتحساب گاز مصرفي
* قابليت حمل و نقل و نصب آسان
* طراحي بخاري با سايز مناسب

 


در موقع استفاده از بخاريهاي گازي بدون دودكش بايد توجه شود كه مطابق استاندارد، نصب اين بخاري در اتاق خواب، حمام، اتاق شيرواني، فضاي زير پله، انباري، پاركينگ، شيرخوارگاه‌ها، مهدهاي کودک و مراکز نگهداري کودکان، اتاق بازي بچه و فضاي محدود و كوچك بدون تهويه، مجاز نمي باشد. اين ممنوعيت با عنوان هشدار ايمني بر روي بدنه بخاري، دفترچه راهنما و دستورالعمل مصرف بخاري،در ج شده است. مهمترين مزيتي كه يك بخاري گازي بدون دودكش استاندارد دارد،

مجهز بودن به سنسور حساس به كاهش اكسيژن (ODS) ‌است، اين سنسور حساس به كاهش اكسيژن (ODS) وسيله‌اي است كه زماني كه اكسيژن اتاق به كمتر از 18 درصد برسد بخاري را خاموش مي‌كند و تا زماني كه تركيب هوا مناسب نشده و روشن شدن بخاري خطرناك باشد، اجازه روشن كردن آن را هم نمي‌دهد.

 

:: بخاريهاي نفتي (بخاريهاي نفتي دودكش دار و بدون دودكش)


در حال حاضر بخاريهاي نفتي دودکش دار با راندمان 45 درصد جزء گرم کننده هاي بازده پايين به حساب مي آيند و ضروري است تمهيداتي براي جايگزيني آنها انديشيده شود. يکي از اين روشها مي تواند جايگزيني سوخت نفتي با سوخت گازي باشد که به مراتب از فراواني و راندمان بالاتر و آلوده کنندگي پايين تري برخوردار است. در صورت اصرار بر استفاده از بخاري هاي نفتي دودکش دار بايد به نکات زير توجه داشت:
*بخاري نفتي دودكش دار در دو نوع كاربراتوري و چكه اي در بازار توليد و مصرف ايران وجود دارد، ولي به دليل استفاده از تكنولوژي قديمي ، داراي آلايندگي و مصرف نفت بالا و نيز ايمني و بازدهي كم مي باشد. در صورت استفاده از بخاري هاي نفتي دودکش دار، انواع کاربراتوري آنها توصيه مي گردد.


*بررسي هاي انجام شده در صنعت گرمايش توسط بخاري نفتي ، نشانگر آن است كه امكان استفاده از تكنولوژي جديد بخاري بدون دودكش مجهز به تانك يا مخزن نفت قابل حمل و سيستم احتراق تكميلي به منظور كاهش درصد آلاينده هاي محيط زيست مي تواند در عين قابليت كنترل و كاهش مصرف نفت ، فراهم كردن سوخت تميز و سوزاندن بخار نفت در دو مرحله و انتقال و پخش گرما بصورت جابجايي و تابشي با استفاده از صفحه رفلكتور ، باعث افزايش راندمان مصرف سوخت ساليانه مي گردد . اين بخاريها قابليت ارائه در سطوح مختلف تكنولوژي و كنترلهاي هوشمندانه مصرف انرژي را دارا مي باشند . بعضي از ويژگي هاي بخاري هاي بدون دودکش عبارتند از:


۱-ارزان بودن و هزينه استفاده کم.
۲-بازده انرژي ۹۹ درصد.
۳-کار کردن در مواقع اضطراري مانند قطع برق.


۴-طراحي براساس آخرين استانداردهاي روز جهاني.
۵-داراي ظرفيت هاي مختلف طراحي از ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کيلوکالري در ساعت.
۶-عمر طولاني. در حال حاضر بالغ بر ۵۰ ميليون خانوار در دنيا از از بخاريهاي بدون دودکش استفاده مي کنند. بخاري نفت سوز تابشي به عنوان يکي از انواع بخاريهاي نفتي بدون دودکش، بدون بو با راندمان بالا (راندمان 99%) و قدرت حرارتي 2600 کيلو کالري داراي مخزن سوخت پرتابل، نشانگر ميزان سوخت و مصرف سوخت بسيار پايين، فندک برقي با باطري 1.5 ولت، آلودگي بسيار پايين تر از حد استاندارد کار مي کند. در عين حال حمل و نقل اين بخاري سريع و آسان انجام مي شود.


پكيج راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

پكيج يکي از انواع وسايل گرمايشي مي باشد كه براي گرم كردن آب سيستم گرم كننده و تهيه آب گرم مصرفي ساختمانها ، به صورت مستقل بكار ميرود. اين سيستم به گونهاي طراحي شده است كه اجزاء تشكيل دهنده آن در مجموعه كوچكي قرار دارند و با توجه به وزن كم بر روي ديوار قابل نصب شدن است.

 

به اين ترتيب با استفاده از آن، در ساختمانها نيازي به احداث موتورخانه نيست. مزاياي استفاده از پكيج ها:


1) استقلال واحدهاي مسكوني از يكديگر در استفاده از سيستم گرمايشی
2) عدم نياز به احداث موتورخانه مركزي
3) امكان كنترل سيستم در داخل ساختمان


رعايت نکات زير باعث عملکرد بهتر پکيج و کاهش مصرف سوخت خواهد شد:


* محل نصب پکيج، داراي فضاي کافي و امکان تهويه مناسب باشد تا عمل احتراق با حداکثر بازده صورت گيرد. معمولا سازندگان مربوطه، توصيه هايي در اين رابطه ارائه مي کنند.
* محل نصب تا حد امکان به محلهاي عمده مصرف آب گرم مصرفي نزديک باشد.
* براي تخليه گازهاي حاصل از احتراق، قطر دودکش بايد 15 سانتيمتر و طول قسمت عمودي آن بلافاصله بعد از دستگاه، حداقل 25 سانتيمتر باشد و با حداقل خم و کمترين طول افقي ممکن، به دودکش اصلي مرتبط گردد. راه کار کاهش هزینه موتورخانه ها

 

تعمیرکاران