انواع شیرآلات بهداشتی

(0 امتیاز)

انواع شیرآلات بهداشتی از لحاظ طراحی:

 

انواع شیرآلات از لحاظ طراحی مدرن و کلاسیک را می‌توان در سه دسته کلی تقسیم کرد:

 

 

شیرآلات بهداشتی تک دستگیره:

این نوع از شیرآلات دارای یک دستگیره برای کنترل جریان ورودی و خروجی آب هستند و معمولاً در فضاهایی که از آب داغ استفاده نمی‌کنند، نصب می‌شود. طراحی ساده و پیچیدگی کمتر از مهمترین ویژگی این شیرهاست.


شیرآلات بهداشتی دو دستگیره:

این گروه از شیرآلات در دو طرف خود دارای دو دستگیره برای کنترل جریان آب سرد و گرم هستند به عنوان رایج‌ترین شیرآلات منزل به کار برده می‌شود. فراهم آوردن همزمان آب سرد و گرم و تنظیم کردن دمای آب، مهم‌ترین ویژگی این شیر است.


شیرآلات بهداشتی بدون دستگیره یا هوشمند:

کاربرد این دسته از شیرآلات در آشپزخانه نسبت به دو مدل فوق کمتر است، اما در طراحی آن‌ها از هیچ گونه دستگیرهایی استفاده نشده است. در حقیقت، در قسمت خروجی این شیرآلات یک یا چند سنسور برای تشخیص دست قرار داده شده است که با خروج دست از مسیر دید آنها، جریان آب قطع می‌شود.


شیرآلات بهداشتی دیجیتال:

این دسته از شیرآلات ساختمانی دارای یک صفحه دیجیتال برای کنترل وضعیت آب خروجی هستند که معمولاً درجه حرارت و حجم آب خارج شده از شیر را نشان می‌دهند.

 

انواع شیرآلات بهداشتی
انواع شیرآلات بهداشتی

 

 

شیرالات بهداشتی از لحاظ عملکرد به انواع ذیل تقسیم می گردد:

 

شیرالات بهداشتی را میتوان بر اساس عملکردشان در قطع و وصل کردن جریان اب به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که این موضوع به سلیقه و نحوه کاربرد مشتری بر میگردد انواع دسته بندی را به سه گروه اصلی تقسیم می کنیم:

 

شیرآلات بهداشتی چرخشی:

برای این گروه از شیرآلات، دستگیره‌هایی به صورت چرخشی تعبیه شده است که از طریق باز و بسته شدن آن، جریان آب نیز قطع یا وصل می‌شود. قدیمی‌ترین و رایج‌ترین نوع شیرآلات را همین گروه تشکیل می‌دهند و معمولاً در سبک‌های مختلف کلاسیک و مدرن طراحی می‌شوند.


شیرآلات بهداشتی اهرمی:

استفاده از لفظ اهرمی در مورد این گروه از تجهیزات آشپزخانه، به این دلیل است که در بدنه آنها یک اهرم وجود دارد که با فشار دادن آن جریان آب قطع شده و با کشیدن آن به سمت بالا، جریان آب وصل می‌شود. معمولاً شیرهای تک دستگیره به این سبک طراحی می‌شوند تا در مصرف آب صرفه جویی شود.


شیرآلات بهداشتی چشمی:

این شیرآلات از لحاظ عملکرد نسبت به دو مدل فوق تفاوت‌هایی دارد و معمولاً استفاده از آن کمتر است. در بدنه این شیرها، یک دیسک تعبیه شده است که چرخش آن باعث قطع و وصل شدن جریان آب می‌شود. شیرهای هوشمند را می‌توان با این سیستم طراحی کرد.

انواع شیرآلات بهداشتی
انواع شیرآلات بهداشتی

 

تعمیرکاران