ضررهای پکیج چیست؟

(4 امتیاز)

 

ضررهای پکیج چیست؟

 

متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل این که اطلاع رسانی دقیقی در خصوص مضرات استفاده از پکیج های داخل منازل نشده است خانوارهای ایرانی تمایل بیشتری به استفاده از پکیج های گازی در منازل خود دارند این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ضوابط و شرایط خاصی را برای استفاده از پکیج در ساختمان تدوین کرده اند.

 

 درهمین راستا نباید سوء استفاده برخی از انبوه سازان را نادیده گرفت چرا که استفاده از پکیج موجب می شود که برخی هزینه های ساخت منازل کاهش یابد.

 

 استفاده از موتورخانه درمنازل را بهترین گزینه گرمایشی است و در مورد مضرات استفاده از پکیج‌های داخل منازل تصریح کرد: پکیج خطرات جانبی فراوانی دارد که تاکنون به انها اشاره ای نشده است و می توان گفت این سیستم نیز همانند بخاری نفتی و گازی خطرناک است.


 با توجه به این که پکیج باید در داخل ساختمان قرار بگیرد بنابراین درابتدا شعله این سیستم باید برای مشتعل شدن از اکسیژن موجود در داخل ساختمان استفاده شود و در مدت زمان طولانی موجب فقر اکسیژن شده و در نهایت باعث وارد امدن خساراتی به افراد داخل منزل می شود که در نهایت موجب ایجادبیماری‌های روحی و جسمی خواهد شد.

 

چندی پیش درشهر تبریز زلزله ای امد که 3 ریشتر بیش نبود و خسارت جانی به همراه نداشت اما تنها پس از یک روز مرگ مشکوک یک خانواده گزارش شد که در بررسی‌های به عمل امده مشخص شد که خانواده از پکیج استفاده می کردند و پس از وقوع زلزله لوله دودکش پکیج از محل خود خارج شده و موجب نشت گاز مونوکسید کربن در ساختمان و فقر اکسیژن شده بود.


این کارشناس همچینن در مورد سایر مضرات این سیستم ادامه داد: هرچند که گاز مونوکسید کربن سمی و خطرناک هستند اما گازهای دیگری هم از سیستم پکیج خارج می شود که در بلند مدت و مثلا 7 سال موجب سرطان های مختلف و اختلالات عصبی می‌شود.


جان فدا همچنین به میزان مصرف انرژی پکیج و موتورخانه اشاره کرد وگفت:  بعد از هدفمند کردن یارانه ها میزان مصرف انرژی در منازل از اهمیت بسیاری برخوردار شده است که در این راستا بسی خارج می شود که در بلند مدت و مثلا 7 سال موجب سرطان های مختلف و اختلالات عصبی می شود.


میزان مصرف انرژی پکیج و موتورخانه  :بعد از هدفمند کردن یارانه ها میزان مصرف انرژی در منازل از اهمیت بسیاری برخوردار شده است که در این راستا بسیاری از خانوارهای ایرانی برای به دست اوردن استقلال مصرفی خودسعی کرده اند از پکیج استفاده کنند و سیستم گازی مستقلی انتخاب کرده اند.

 

 

 

ضررهای پکیج
ضررهای پکیج

 

 این در حالی است که پکیج ها نزدیک به 2 برابر سیستم حرارت مرکزی گاز مصرف می کند، به گونه ای که اگر هر پکیج برای هر متر مربع 3 مترمعکب گاز مصرف کند موتورخانه نصف این میزان نیاز به گاز دارد و گرمای بهتری هم تولید خواهد کرد اما به دلیل استقلال طلبی ساکنین منازل از این سیستم استفاده نیم شود.


این کارشناس انرژی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم از منظر خدمات و سرویس دهی هم در نظر بگیریم تمام تجهیزات مورد نیاز موتورخانه داخلی سازی شده و با قیمت مناسبی در اختیار خانواده ها قرار می گیرد در حالی که پکیج کاملا وارداتی است و هزینه های خدمات و تعمیر ان بسیار زیاد است.

به گفته وی، عمرمفید یک پکیج تنها 5 سال است و عمر مفید موتورخانه حداقل سی سال است. لازم به ذکر است که روش های نوین در موتورخانه می تواند باعث صرفه جویی های بیشتری شود که یکی از این روش ها سیستم هوشمند موتورخانه است.بازار تأسیسات رقابتی است که سالانه بسیاری از مهندسین را وادار به تفکر و تغییر در روش های معمول می کند .

 

ضررهای پکیج چیست؟

 

اولین روشی که برای تعیین آب گرم بهداشتی و گرمایش مطبوع بکار برده شد . سیستم حرارت مرکزی بوده است . بطوریکه این سیستم از سالهای دور تا کنون مورد تأیید تمام مهندسین خبره تأسیسات می باشد . امروزه کشور زیبای ایران شاهدروشهای زیادی برای تأمین آب گرم منازل مردم می باشد که با وجود تمام این سیستم ها ، سیستم حرارت مرکزی هنوز هم مورد زبانزد اکثر متخصصین می باشد .

این سیستم در تمام این سالها توانسته مزیت های قابل توجه خودر را بر تمام روشهای دیگر نمایان سازد . سیستم حرارت مرکزی در دنیا از اهمیت خاص برخوردار است و بر خلاف بسیاری از روشهای دیگر تولید آب گرم این سیستم دارای ارزش های زیادی میباشد .

 

و پس از چندین سال پر فروغ در ایران با تهدید روش های نه چندان اقتصادی و خوش ظاهر بد باطن جدید قرار گرفته است . با این وجود توانسته است با بازگشت سرمایه گذاری اولیه در کوتاهترین زمان بر آنها غلبه کند این طراحی منحصربفرد دارای کاربردهای فراوانی در کشورهای اروپائی نیز است. از مزایای بی شمار سیستم حرارت مرکزی میتوان به موارد زیر اشاره کرد .

 

چند نمونه از فواید پکیج ها:

 

با  تمام تفاسیر بالا پکیج ها دارای چند نمونه از فواید هم هستند.....

 

1- کاهش هزینه های خانواری با توجه به سیاست های دولت مبنی بر واقعی کردن قیمت های حامل های انرژی

2- استفاده از هوای گرم مطبوع بدون هرگونه خطر جانبی برای ساکنین منزل مسکونی ( در روش های دیگر از هوای داخل منزل برای ایجاد احتراق استفاده می شود ( هر متر مکعب سوخت 10 تا 15 متر مکعب از هوای داخل منزل را مصرف می کند ) .

3- امکان استفاده فوری از گرمایش منزل حتی بعد از چندین روز مسافرت و خالی بودن محیط

4- حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی و ایجاد اشتغال برای جوانان این مرزو بوم .

5- امکان استفاده از این سیستم بصورت مدولار .

6- سازگار با تجهیزات استفاده شده در انرژهای طبیعی .

7- قابلیت استفاده با سیستمهای سرمایشی (ابزوبشن) .

 ضررهای پکیج چیست؟

تعمیرکاران