اسید شوی ابگرمکن

(2 امتیاز)

اسید  شوی ابگرمکن

اسید  شوی ابگرمکن به علت وجود املاحی که وجود آن ها اغلب طبیعی و حتی ضروری است در آب شهری، لوله ها و مبدل گرمایی آبگرمکن درست مثل سماور و کتری املاح میگیرند، برای راهنمایی شما در این زمینه، مطلب چگونه آبگرمکن دیواری را رسوب زدایی کنیم را برای شما آماده کرده ایم.دلایل ضرورت رسوب زدایی آبگرمکنچگونه آبگرمکن دیواری را رسوب زدایی کنیم؟رسوب گرفتن لوله های آبگرمکن باعث میشود قطر لوله ها کاهش یابد و همچنین با ضخیم تر کردن دیواره مبدل گرمایی آبگرمکن، باعث کاهش انتقال گرما از شعله به آب میشود. این کاهش رسانایی گرمایی به نوبه خود سبب اتلاف انرژی گرمایی و آسیب به جداره بیرونی و همچنین ایجاد صدا در لوله ها میشود.

از دیگر عوامل رسوب گرفتگی لوله مبدل گرمایی، گرم شدن نقطه ای لوله مبدل گرمایی در بالای شمعک است که در مواردی حتی با مواد رسوب گیری از بین نمیرود و ناچاریم لوله را برش زده و مجددا جوشکاری نماییم. یکی از دلایل حذف شمعک در مدل های جدید آبگرمکن های دیواری، رفع همین مشکل است. تنظیم شعله شمعک و خاموش کردن آن هنگام استفاده نکردن طولانی مدت میتواند در بهبود کارکرد آبگرمکن تاثیر به سزایی داشته باشد.

 

اسید  شوی ابگرمکن

تنظیم نبودن شمعک و رسوب زدایی ناقص آبگرمکن دیواری، باعث میشود هر سه ماه به رسوب زدایی نیاز پیدا کنید.

نفوذ مواد جوشکاری هنگام جوش دادن زانوهای U شکل مبدل گرمایی نیز با ایجاد مقاومت میتواند سبب ایجاد رسوب شود.مواد رسوب زداییبرای برطرف کردن رسوب های داخل مبدل گرمایی از اسید کلریدریک یا جوهر نمک 20% استفاده میشود. پکیج این مواد را همیشه در ظروف دربسته نگهداری کنید تا بخار سمی آن ها سبب بروز مشکلات تنفسی نشوند و مراقب باشید روی سطوح دیگر نریزند.

 
قبل از رسوب زدایی، ابتدا اطراف مبدل و سپس با چراغ قوه سقف مبدل را از زیر بازدید کنید، نقاط فرسوده با شوره گچ پوشیده شده اند و بعد از رسوب گیری چکه خواهند کرد. در صورت مشاهده این علایم، باید نقاط فرسوده را با جوش نقره پوشاند اما اگر فرسودگی از چند نقطه و زیاد باشد، باید مبدل را تعویض کرد.

رسوب زدایی آبگرمکن دیواری به دو روش انجام میشود: روش ثقلی و روش پمپی. در روش رسوب زدایی با پمپ، آبگرمکن باز نمیشود و با برداشتن قاب روی آن و باز کردن مهره ماسوره زیرین، پمپ به آبگرمکن وصل و سپس رسوب زدایی انجام میشود، امّا در رسوب زدایی ثقلی آبگرمکن شما باز میشود تا مبدل خارج شود و سپس با قیف جوهر نمک یا اسید در مبدل ریخته میشود، به همین دلیل بهتر است روش ثقلی تنها درموارد نیاز و توسط افراد متخصص انجام شود.رسوب زدایی آبگرمکن دیواری به روش ثقلی:     وسایل مورد نیاز


    لوله پلی پروپیلن 20 میلی متر یک متر


    بوشنP.P یک سردنده توپیچ 2 عدد


    شلنگ لاستیکی 2 عدد


    قیف پلاستیکی متوسط


    ظرف پلاستیکی مناسب برای جمع آوری اسید خروجی از مبدل


    دستکش لاستیکی

 

    عینک محافظ سفید


    تشت پلاستیکی بزرگ برای ریختن آب و قرار دادن مبدل در آن


    ماسک یک بار مصرف


    اسید کلریدریک


    جوهر نمک( 20%  2 لیترجدا کردن مبدل گرمایی

 

قبل از هرکاری شیر ورود آب به آبگرمکن را ببندید. مبدل از بالا در زیر کلاهک تعدیل قرار دارد و توسط دو گیره فنری به کلاهک تعدیل وصل می گردد و از پایین به مجموعه رگولاتور و لوله آب گرم متصل میشود. مبدل دارای یک لوله ورودی با سردنده و یک لوله خروجی با سردنده است. هنگام بازد کردن مبدل گرمایی، سردنده را به وسیله آچار مناسب نگه داشته و مهره را باز میکنیم.

 

اسید  شوی ابگرمکن


مبدل گرمایی را از محل خود خارج کرده و آب باقی مانده در آن را با دمیدن در یک سر لوله آن خارج کنید.


  به یک سر لوله مبدل شیلنگ لاستیکی و به سر دیگر لوله پلاستیکی نوع PP را متصل کنید. لوله پلاستیکی باید از سطح مبدل گرمایی ارتفاعی حدودا برابر 1 متر داشته باشد. قیف را بالای این لوله قرار دهید. مبدل گرمایی را در تشت پلاستیکی با مقدار کافی آب قرار دهید تا در صورت پاشش اسید آسیب نبیند. در هوای سرد برای رسوب گیری بهتر از آب گرم استفاده کنید. 

 

آرام آرام و با دقت با قیف در مبدل اسید میریزیم طوری که اسید کف آلود از طرف دیگر مبدل خارج شود (سر دیگر شلنگ PP  را در ظرفی برای تخلیه اسید قرار دهید). اینکار را تا زمانی که اسید دیگر کف نداشته باشد تکرار میکنیم.


  بعد از رسوب زدایی کامل باید مبدل گرمایی را به همین ترتیب با آب خالص شسته و در جای خود نصب کرد.

 

 

 

اسید شوی ابگرمکن
اسید شوی ابگرمکن

  
رسوب زدایی آبگرمکن به روش پمپی:    وسایل مورد نیاز:


    پمپ اسید شویی


    شلنگ قابل انعطاف


    ظرف مناسب پلاستیکی جهت ریختن اسید


    اسید 1گالن


    آب 1 گالن


    عینک محافظ


    ماسک دهنی

قبل از شروع به کار از بسته بودن شیر ورود آب به آبگرمکن مطمئن شوید.

 

اسید  شوی ابگرمکن در این روش پس از تخلیه آب موجود در لوله مبدل گرمایی، پمپ اسیدشویی را در ظرف اسید قرار میدهیم و خروجی پمپ را به یک طرف مبدل گرمایی وصل نموده و طرف دیگر مبدل گرمایی با استفاده از شلنگ لاستیکی به ظرف تخلیه ارتباط می دهیم .


    پمپ را روشن می کنیم.


  رسوب گیری را تا زمانی که اسید خروجی بدون کف باشد ادامه میدهیم. پس از پایان کار به همین شکل مبدل را با آب شست وشو میدهیم و اتصالات را میبندیم. برخی سرویس کاران از پمپ آب کولر برای اینکار استفاده می کنند که در نتیجه آن بخار اسید باعث خرابی زودرس شافت پمپ کولر شده و در نهابت منجر به خرابی پمپ کولر میشود و توصیه نمیشود.

 

تعمیرکاران