آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلت

(3 امتیاز)

آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلت

درمواردی که به جابجایی کولر گازی اسپلیت بنا بر عللی مانند نقل مکان و یا انجام پاره ای از تعمیرات نیاز داریم، به دو روش میتوانیم بدون از دست دادن گاز مبرد این کار را انجام دهیم و هر دو روش عملی هستند. برای آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپلیت با ما همراه باشید.


روش اول جابجایی کولر گازی اسپیلت: با استفاده از پمپ تخلیه

برای اینکار مانند تصویر به گیج و پمپ تخلیه نیاز دارید.

آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلت

کاربرد پمپ دان یا اصطلاحاً جمع آوری گاز کولر گازی:

 

 

اموزش طریقه جابه جای کولر گازی اسپیلت
اموزش طریقه جابه جای کولر گازی اسپیلتاین عمل هنگامی که شما قصد جابجایی کولر گازی از محلی به محل دیگر رادارید انجام میشود تا تمامی گاز موجود در کولر گازی را جمع‌آوری کرده تا پس از جابجایی یا تعمیرات، بتوانید به راحتی دوباره از کولر گازی استفاده نمایید.

ابتدا کولر گازی را در حالت سرمایش روشن کرده و اجازه دهید تا مدت ۱۵ دقیقه کولر گازی کار کند تا سیکل تبرید کامل شود.

درپوش شیر سرویس که در بیرون و روی کندانسور قرار دارد را بازکنید. شلنگ آبی گیج خود را در حالتی که گیج کاملاً بسته است به شیر سوزنی لوله برگشت (لوله ضخیم) شیر سرویس وصل کنید.

 شما برای این کار مانند تصویر به یک دسته آچار آلن احتیاج دارید که اندازه های مختلفی داشته باشد.

 با آچار آلن شیر رفت (لوله نازک) را آرام آرام ببندید در این حالت صفحه آبی گیج را زیر نظر داشته باشید. خواهید دید که عقربه پایین تر میرود.

آماده بستن شیر رفت باشید تا زمانی که مانند تصویر درجه گیج به ۱۰psi  رسید، باید شیر رفت را کاملاً بسته باشید.

سپس آرام آرام شروع به بستن شیر سرویس لوله برگشت که همان لوله ضخم است کنید. با زیر نظر گرفتن عقربه آماده بستن شیر برگشت و خاموش کردن دستگاه باشید. وقتی فشار به زیر صفر رسید و تقریبا در حالت وکیوم قرار گرفت، باید شیر برگشت (لوله ضخم) را کاملاً بسته باشید و دستگاه باید بلافاصله خاموش شود. حال میتوانید با استفاده از آچار لوله‌ای

کندانسور و اواپراتور را باز کنید و سیمی که در تصویر میبینید را جدا کنید.

 

 

آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلت
آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلتبعد از جدا کردن لوله ها وسیم برق، حال واحد خارجی آماده جا به جایی است.

روش دوم جابجایی واحد خارجی کولر گازی اسپلیت: بدون استفاده از وسیله ای خاص

شما با رعایت موارد ایمنی و دنبال کردن این اموزش، می‌توانید با استفاده از تنها یک آچار آلن، گاز مبرد را در واحد خارجی دستگاه جمع آوری کرده و ذخیره کنید.

 در این مورد مشورت با یک تعمیرکار میتواند مفید باشد زیرا به دلیل عدم اطلاع از میزان ظرفیت دستگاه و طول لوله کولر گازی، روش انجام اینکار و مدت زمان لازم برای جمع شدن گاز به صورت متوسط و تقریبی ذکر شده است، در نتیجه در صورت عمل کردن به این روش، خسارات احتمالی بر عهده خود شما خواهد بود.

برای اینکار ابتدا بگذارید دستگاه 15 دقیقه روشن باشد.

 سپس بعد از باز کردن درپوش شیر سرویس، شیر سرویس رفت را کاملاً ببندید و ۳۰ ثانیه صبر کنید. در ادامه شیر سرویس برگشت را نیز با استفاده از اچار آلن کاملاً ببندید و بلافاصله پس از بستن هر دو شیر سرویس، کولر گازی را خاموش‌کنید.

توجه:

آموزش طریقه جابجایی کولر گازی اسپیلت

روشن نگه داشتن بیش‌ازحد کولر گازی بعد از بستن هر دو لوله کار بسیار خطرناکی است که در صورت انجام این کار امکان آسیب به خود و کولر گازی وجود دارد.

حتماً برای انجام این کار کسی را همراه داشته باشید تا به‌محض جمع شدن کامل گاز و بستن شیر سرویس اسپیلت را خاموش کند.

در پایان در این مرحله نوبت به باز کردن یونیت خارجی از لوله های ارتباطی و پایه فلزی میرسد (توجه کنید در هر شرایط یونیت خارجی باید عمودی وایستاده حمل و نگهداری شود)

برداشتن واحد داخلی از روی دیوار

ابتدا دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق میکشیم. مانند تصویر با یک انبر دست واحد داخلی را از دیوار جدا نگه میداریم. سپس لوله مسی رفت (لوله باریک) را بوسیله آچار آلن کاملا میبندیم. زیر محل اتصال یک سطل بگذارید تا قطرات آب که ممکن است از کولرگازی بیرون بیایند، زمین را خیس نکنند.

 حال اسپیلت را روشن کرده وچند دقیقه صبر میکنیم تا تمام گاز مدار کولر در یونیت خارجی کمپرس و انباشته شده و یونیت داخلی و لوله های مسی کاملا از گاز مبرد خالی شوند (برای اطمینان یافتن از تخلیه شدن کامل گاز مبرد، به صدای کمپرسور گوش کنید، صدای دستگاه در این حالت نسبت به حالت دارای گاز کمی تغییر میکند).

سپس شیر لوله برگشت گاز ( لوله ضخیم یا شیر شارژ گاز) را کاملا میبندیم و اسپیلت را خاموش میکنیم.

تعمیرکاران