بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟

(2 امتیاز)

بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟

کولر های گازی پنجره ای که با به جریان در آوردن گاز داخل مدار سرمای مورد نیاز را برای ساختمان ایجاد می کنند ساختار ویژه ای دارند که بنا به این ساختار خاص نیاز به توجه روش های تخصصی و نکات ریزی برای نصب بهتر دارند.

در ادامه مختصری راجع به ساختار و طرز عملکرد این کولر ها صحبت شده و بعد به نکات مهمی که برای نصب این کولر احتیاج است می پردازیم.

قبلا در مقاله ای جداگانه در خصوص تعمیر کولر گازی پنجره ای توضیحاتی ارائه شد. برای این منظور بهتر است اگر کولر گازی پنجره ای شما نیاز به تعمیرات دارد مقاله تعمیر کولر گازی پنجره ای را مطالعه فرمایید.

بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست
بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاستساختار و طرز عملکرد

کولر های گازی پنجره ای که اغلب با کولر های اسپلیت یا دو تکه اشتباه گرفته می شوند به آن دسته از کولر هایی گفته می شود که از دو قسمت کندانسور و اواپراتور تشکیل شده اند. بر خلاف اسپیلیت که این دو قسمت از هم جدا هستند، در کولر های گازی پنجره ای این دو قسمت به هم چسبیده و یک تکه هستند.

    کندانسور

کندانسور که باید در محیط خارجی قرار بگیرد، گاز درون لوله های کویل با فشار به مایع تبدیل می شود و در نتیجه گرما تولید می کند (این چیزی است که احتمالا زمانی که از بیرون از کنار این کولر ها رد می شوید متوجه آن شده باشید).

    اپراتور

اپراتور یا همان عملگر که باید در محیط داخلی ساختمان قرار بگیرد، وظیفه ی سرد کردن محیط را دارد و با عمل تبدیل مجدد مایع به بخار گرمای محیط را گرفته و بدین صورت هوای ساختمان را خنک می کند. در این میان فن هم باعث جابجایی هوا از بیرون به داخل می شود.

این مدل کولر ها که اغلب در ساختمان های کوچک و چند طبقه استفاده می شوند باید با دقت زیادی نصب شوند والا ممکن است برای خود کاربر و یا همسایگان خطر آفرین و یا آزار دهنده باشند. در زیر به نکات کلیدی بهترین محل نصب برای کولر های گازی پنجره ای می پردازیم.


بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟
بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟نصب کولر گازی پنجره ای

    بهتر است قبل از خرید کولر گازی پنجره ای محل نصبی مناسب برای آن در نظر بگیرید. بهترین نوع پنجره برای نصب این مدل کولر ها، پنجره های کشویی هستند که از آن نوع مناسب ترین آنها پنجره کشویی عمودی است که در زیر می توانید نمونه ای از این پنجره را ببینید.


    این کولر به جریان برق امنی نیاز دارد. اگر می دانید که جریان برق مصرفی برای کولر امن نیست و مورد استفاده دیگر وسایل پر مصرف قرار می گیرد، بهتر است محل گرفتن برق را عوض کنید یا از طریق سیم کشی به جریان امن دست یابید.چرا که تغییر در جریان ممکن است منجر به پریدن فیوز شود.


    مطمئن شوید در دو طرف کولر چه قسمت داخل یا چه در خارج از خانه هیچ مانعی وجود نداشته باشد، چرا که مانع باعث اختلال در عملکرد کولر می شود.


    سعی کنید کولر را برای اتاق یا محلی قرار دهید که اولویت بیشتری دارد و می تواند سرما را به تمام خانه انتقال دهد. این مکان بهتر است نزدیک به مرکز خانه باشد.


بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟


محل نصب مناسب کولر گازی پنجره ای

    اگر در ساختمانی دو طبقه زندگی می کنید و تصمیم دارید از یک کولر گازی استفاده کنید، بهتر است که کولر را در طبقه دوم نصب کنید، چرا که حرکت هوای سرد به سمت پایین است و اینگونه می توانید بهره وری بهتری از کولر داشته باشید.


    استفاده همزمان از پنکه برای پخش هوای سرد در داخل ساختمان می توانند کمک زیادی کند تا نیاز شما را با حتی یک کولر هم برطرف کند.این کار می تواند در مورد بالا هم به شما کمک کند.


    بهتر است که محل نصب، سایه باشد، چرا که عملکرد کولر در مکان آفتابی و گرم پایین می آید و در این شرایط فشار زیادی برای سرد کردن به کولر می آید.


    مطمئن شوید محلی که کولر در آن نصب می شود دارای تهویه باشد و هوا در آن جریان پیدا کند و جلوی حرکت هوا گرفته نشود. (برای نتیجه ی بهتر باشد هوا چه در بیرون و چه در داخل ساختمان باید در جریان باشد.)


    محل نصب کولر باید از نظر تحمل وزن و تحمل لرزش کولر بررسی شود. زیرا در غیر این صورت احتمال سقوط کولر وجود دارد.


    کولر را جایی نصب کنید که در معرض بارش باران و برف قرار نداشته باشد و یا برای قسمت خارجی سایبان نصب کنید.


    و در پایان محلی را برای نصب کولر انتخاب کنید که صدای ناشی از کولر باعث آزار همسایه ها نشود.

 بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟
بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟تعبیه کولر گازی پنجره ای در اتاق خواب

در پایان باید ذکر شود که استفاده از کولر های گازی در بیشتر مناطق کشور مقرون به صرفه نیست و بهتر است که از کولر آبی استفاده شود.

اما در مناطقی مانند سواحل شمالی و جنوبی کشور که هوا دارای رطوبت زیادی است استفاده از کولر آبی گزینه ی مناسبی نیست و بهتر است از کولر های گازی استفاده شود. همچنین در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا بالای 43 درجه است، کولرهای آبی جوابگو نیستند و استفاده از کولر های گازی الزامی است.کولر گازی پنجره ای بخاطر کم حجم بودن و دردسر

کمتر برای نصب اکثرا جزو اولین گزینه هایی است که در مناطق گرم و شرجی به ذهن کاربران می رسد.

اما نصب این کولر بصورت نامناسب و یا در محلی نامناسب ممکن است باعث مشکلات زیاد و جبران ناپذیری شود ، پس بهتر است برای نصب این کولر از متخصصان این زمینه کمک گرفت تا هم عمر این وسیله افزایش یافته و هم عملکرد بهتری داشته باشد.

برای نصب و راه اندازی کولر گازی بهتر است اگر تخصص لازم را ندارید از متخصصین و سرویسکار کولر گازی استفاده کنید. همچنین در صورت نیاز به راهنمایی برای عیب یابی کولر گازی پنجره ای می توانید مقاله عیب یابی کولر گازی پنجره ای را مطالعه فرمایید

بهترین محل نصب برای کولر گازی پنجره ای کجاست؟

تعمیرکاران