تعمیرکار کولر گازی

(2 امتیاز)

تعمیرکار  کولر گازی

تعمیرکار  کولر گازی کولرهای اسپلیت ، داکت اسپلیت، کولر گازی، سیستم های مرکزی مانند VRF سیستمهای تهویه مطبوع می باشند که جایگزین کولرهای آبی و روشهای سنتی شده اند.

آموزش نحوه تعمیر کولر گازی و رسیدگی به تمام مشکلات آن در یک مطلب ممکن نیست زیرا انواع کولرهای گازی میتوانند دچار خرابی های مختلفی شوند، پس ما در این مطلب به آموزش عیب یابی و تعمیرات کلی برای رایج ترین مشکلات کولرهای گازی میپردازیم و شما را به مطلب های مرتبط به آموزش نحوه تعمیر کولر گازی برای هر مشکل مهم ارجاع میدهیم.

جهت تعمیر کولرهای گازی و اسپلیت ها باید با این سیکل و اجزای تشکیل دهنده برقی و مکانیکی آن به خوبی آشنا باشید که شامل کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، فیلتر درایر، پروانه ها ،برد، خازن، اورلود، ترموستات، کلید فن، کلید اصلی و سیم های اصلی میشود. سیکل خنک کننده در تمامی این دستگاهها سیکل تبرید است که از گاز فریون استفاده میکند.

    گرم بودن باد کولر

تعمیرکار  کولر گازی


باد کولر اغلب به دلایلی از جمله روشن نشدن کمپرسور، نشت و کمبود گاز کولر و هرز گرد شدن پروانه خنک کننده کندانسور گرم میشود. برای آموزش تعمیر کمپرسور یا تشخیص نشت گاز و شارژ دوباره آن، میتوانید به مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی و شارژ کردن گاز کولر گازی مراجعه کنید. برای تعویض فن بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید.

    اتصال برق هنگام روشن کردن کولر گازی

علت اتصالی برق هنگام روشن شدن کولر میتواند خراب بودن خازن و به وجود آمدن اتصال کوتاه بین آن ها یا وجود اتصالی بین سیم های رابط باشد. برای رفع مشکلات سیمکشی بهتر است به تعمیرکار مراجعه کنید. نشانه خرابی خازن، میل کمپرسور به حرکت هنگام روشن شدن، اما کار نکردن و اورلود آن است. گرمای محیط، نوسان برق و یا کم بودن ظرفیت خازن میتواند

علت سوختن آن باشد. تشخیص قطعی علت اصلی خرابی کولر برای پیشگیری از خرابی های بعدی و پس از آن تویض خازن نیز بهتر است توسط تعمیرکار انجام شود.

    کثیف شدن فیلتر هوای کولر

تعمیرکار  کولر گازی
تعمیرکار کولر گازیدر صورت عدم انجام سرویس و تمیز نکردن مرتب فیلترهای هوا، بازده کولر گازی کاهش میابد و حتی سایر قطعات نیز ممکن است آسیب ببینند. برای همین، برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی، سرویس کولر گازی خود را به موقع انجام دهید. برای آموزش نحوه سرویس، به مطلب سرویس کولر گازی مراجعه کنید.

    کاهش بازدهی سرمایشی کولر گازی

عملکرد سرمایشی کولر بر اساس تبخیر مبرد است، به این صورت که تبخیر ماده مبرد در فن کویل واحد داخلی باعث خنک شدن فضای اتاق میشود، این ماده مبرد سپس به واحد خارجی منتقل میشود تا گرمای خود را از دست بدهد و دوباره تبدیل به مایع شود. وقتی با کاهش بازدهی سرمایشی کولر گازی مواجه میشوید، در نود درصد مواقع علت نشت مبرد است.

برای پیدا کردن محل نشتی لوله ها را بررسی کنید و نقاط دچار ساییدگی را بررسی کنید. محل نشت را میتوان با شارژ گاز ازت به دستگاه پیدا کرد و سپس با جوشکاری نشتی را برطرف کرد. سپس طبق مطلب طریقه شارژ کردن گاز کولر گازی، سیستم را وکیوم و شارژ نمایید.

    خارج نشدن گرما از اتاق

فن بیرونی گرمای اتاق را به فضای بیرون از خانه انتقال میدهد. اگر فن بیرونی به درستی کار نکند، هوای سرد نمی تواند به طور مناسبی جایگزین گرمای منزل شود و باعث خواهد شد که کمپرسور بیش از حد گرم شده و سیکل سرمایش کولر گازی شما مختل شود. برای تعمیر فن کولر گازی بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

    خاموش و روشن شدن خود به خودی و بی دلیل کولر گازی

یکی از مشکلات رایج در کولرهای گازی، سوختن برد کنترل کولر گازی است که در بیشتر موارد غیرقابل تعمیر خواهد بود و باید تعویض شود. نشانه های خراب شدن برد کنترل، خاموش شدن کولر یا کار کردن نا منظم ان است زیرا برد کنترل مسئول کنترل بسیاری از اعمال کولر محسوب میشود. میتوانید آموزش تعمیر برد را در مطلب تعمیر برد کولر گازی سایت ما بخوانید.

خاموش شدن خود به خود و بی دلیل کولر همچنین میتواند به دلیل بالا بودن آمپر مصرفی کولر گازی و وجود اشکال در سیمکشی باشد. سیمکشی معیوب کولر گازی خیلی خطرناک بوده و احتمال آتش سوزی وجود دارد. برای پیشگیری از مشکلات سیمکشی، سرویس به موقع مفید خواهد بود. برای رفع مشکلات سیمکشی بهتر است به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

    خرابی کمپرسور کولر گازی

کمپرسور از مهمترین قطعات کولر گازی محسوب میشود. برای کسب اطلعاتی جامع درمورد تعمیر این قطعه، به مطلب تعمیر کمپرسور کولر گازی مراجعه کنید.

    آب دادن کولر گازی

سرریز شدن آب از واحد داخلی کولر گازی نشانه مسدود شدن راه آب خروجی کولر گازی است که با انجام سرویس کولر گازی رفع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد علت و نحوه رفع این مشکل، به مطلب علت آب دادن کولر گازی مراجعه کنید. این مشکل ممکن است علل دیگری نیز داشته باشد که برای تشخیص و رفع آن ها میتوانید با تعمیرکاران تماس بگیرید.

    برفک زدن لوله ها

برفک زدن لوله های کولر گازی یا کندانسور بر اثر کاهش میزان شارژ گاز کولر یا کثیفی فیلترها رخ می دهد. بعد از خاموش کردن کولر، آب شدن این برفک ها باعث چکه کردن آب در داخل محیط داخلی یا محل نصب کولر میشود. برای رفع این مشکل ابتدا فیلترها را تمیز کنید، و در صورت رفع نشدن مشکل، با تعمیرکاران تماس بگیرید و تا حل نشدن مشکل دیگر کولر را روشن نکنید.

تعمیرکار  کولر گازی

 

 

 

تعمیر کار کولر گازی
تعمیر کار کولر گازی    صداهای غیر عادی و/یا لرزش

صداهای ناهنجار ممکن است از هر دو واحد داخلی و خارجی شنیده شوند و میتوانند ناشی از دلایل مختلفی باشند، اما رایج ترین دلایل این صداها معمولا بالانس نبودن فن واحد خارجی کولر گازی یا فن واحد داخلی کولر گازی، یا لق شدن پایه هایی که واحد خارجی را به پنل آن متصل میکند باشند. پایه ها را میتوان با آچار سفت کرد ولی بالانس کردن فن را بهتر است به تعمیرکار بسپارید.

    روشن نشدن کولر گازی

اگر سیستم کولر گازی مرکزی روشن نمی شود اول سعی کنید ترموستات و کنترل را تنظیم کنید اگر این کار جواب نداد با یک تعمیرکار حرفه ای تا کولر گازی را بازدید و تعمیرات لازم را انجام دهد.

     کار نکردن فن واحد داخلی

در صورت کار نکردن فن واحد داخلی، اول تمیز بودن فیلتر هوا را بررسی کنید. اگر روی کویل سردکننده و لوله های مبرد برفک و یخ مشاهده میکنید، اول بگذارید یخ ها آب شوند و سپس دوباره فن را امتحان کنید. اگر فن بازهم به کار نیفتاد، ممکن است رله ها خراب شده باشند و بهتر است با تعمیرکاران حرفه ای تماس بگیرید.

تعمیرکاران