تعمیر برد کولر گازی

(1 امتیاز)

تعمیر برد کولر گازی

تعمیر برد کولر گازی در بسیاری از موارد ممکن نیست. برد کنترل که درون قسمت داخلی کولر گازی فرار میگیرد، محل کنترل بسیاری از فعالیت های کولر است. این قطعه وظایفی از جمله خاموش و روشن کردن موتور، کمپرسور، فن داخلی، فن بیرونی و تغییر حالت سرمایش/گرمایش کولر گازی را بر عهده دارد. در این مطلب به شرح چگونگی تعمیر برد کولر گازی در صورت

امکان و تعویض آن در صورت ممکن نبودن تعمیر میپردازیم.

    خارج کردن برد به منظور تعویض و یا تعمیر برد کولر گازی

ابتدا بدنه بخش داخلی (furance) کولر گازی را باز میکنیم.

تعمیر برد کولر گازی

 

تعمیر برد  کولر گازی
تعمیر برد کولر گازی


پس از باز کردن بدنه، با دریچه ای که از برد کنترل در برابر گرد و غبار محافظت میکند رو به رو میشویم. پیچ های این دریچه را با پیچ گوشتی باز میکنیم تا به برد کنترل و سیم های متصل به آن برسیم.


در این مرحله، قبل از جدا کردن هر کدام از سیم ها، از وضعیت اتصال سیم ها عکس بگیرید چون به خاطر سپردن محل اتصال همه سیم ها دشوار است و مدل های کولرهای گازی مختلف نیز در این مورد تفاوت هایی دارند.

در کنار برد کنترل، پنج کانکتر میبینید که با حروف G، C، R،  Yو W مشخص شده اند. این کانکتر ها از قسمت های اصلی برد کنترل محسوب میشوند. آن ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید.


سیم های متصل به برد کنترل را با دم باریک از آن جدا کنید. سوکت سیم های پاور که در تصویر سیاه و سفید هستند را از برد جدا کنید. سوکت سیم های رنگی که به بالای برد متصل شده اند را نیز از آن بیرون بکشید.

 
پیچ هایی که برد را سر جای خود نگه داشته اند باز کرده و برد کنترل را از جای خود خارج کنید.


    تعمیر برد کولر گازی

برد کولر گازی از نظر شرکت های سازنده قطعه ای غیر قابل تعمیر محسوب می شود و در صورت خرابی باید دور انداخته شود، بنابراین دارنده کولر گازی یا تعمیرکار باید با مسئولیت شخصی خود این کار را انجام دهد.

در حقیقت، تعمیر برد کولر گازی که قطعه چندان گرانی محسوب نمیشود و تنها مشکل برای تعویض آن این است که معمولا برد اصل شرکت سازنده در بازار پیدا نمیشود، نسبتا ساده است زیرا تنها کاری که شما میتوانید برای تعمیر آن انجام دهید، هویه کاری و برقراری اتصال دوباره بین برخی نقاط برد است.

قسمت مشخص شده در شکل اتصالات ظریفی دارد و عملا قابل تعمیر نیست. قطعات روی برد نیز برای تعویض موجود نیستند برای همین برد را پشت و رو میکنیم تا اتصالات زیر دو مقاومت صورتی رنگ و قطعات سیاه مکعب مستطیلی یا همان relay ها در بالای برد را بررسی کنیم.در صورت قطع شدن اتصال این قسمت ها، ممکن است بتوانیم مشکل را با هویه کاری برطرف کنیم. مراقب باشید هیچ دو قسمتی که در اصل به هم متصل نیستند را به هم وصل نکنید. در صورت بروز هر گونه اشتباه، ممکن است عملکرد ضد حریق سیستم از کار بیفتد.

تعمیر برد کولر گازی
تعمیر برد کولر گازیبرد را قبل از نصب دوباره حتما تست کنید.

حتما دفترچه راهنمای کولر گازی خود را مطالعه کنید. برخی شرکت ها توصیه میکنند برد کنترل را در صورت خیس شدن دور بیندازید. در این صورت، در صورت وقع سیل یا آب گرفتگی تعمیر برد کولر گازی بی فایده یا خطرناک خواهد بود.

در صورت نیاز به تعویض، چندان نگران نباشید زیرا نمونه های برد همه کاره موجود در بازار نیز معمولا تمام وظایف برد اصلی را انجام میدهند. تنها در مواردی، پس از تعویض برد دمپر دستگاه کار نمیکند، بنابراین بهتر است این کار را به یک تعمیرکار  کولر گازی بسپارید.

    جا گذاری برد جدید یا تعمیر شده

در این مرحله در صورت خرید یک برد جدید، قطعات و بخش های اصلی آن را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید برد مناسب کولر خود را خریده اید. برای تعیین مدل برد مورد نیاز خود، میتوانید به مشخصات فنی کولر خود مراجعه کنید. در نمونه ای که در تصویر میبینید، مدل برد کنترل جایگزین CES0110057-xx است، که با نام ICM281 به فروش میرسد.


قطعات و محل اتصال سیم ها بر روی هر برد با حروف خاصی مشخص شده اند که تشخیص قسمت های یکسان روی بردها را ممکن می کند.

پس از اطمینان از مطابقت قسمت های اصلی، برد را با پیچ های نگهدارنده در جای خود محکم کنید. سیم پاور را وصل کنید و سیم های دیگر را طبق دریچه محافظ برد و بدنه را ببندید.

تعمیرکاران