سرویسکار کولر گازی

(1 امتیاز)

سرویسکار کولر گازی

سرویسکار کولر گازی ماه دوم بهار و آغاز تدریجی فصل گرما، بهترین زمان برای انجام سرویس کولر گازی محسوب میشود. سرویس کولر گازی در افزایش بازده و کارایی دستگاه شما تاثیر به سزایی دارد. با دنبال کردن راهنمایی های این آموزش، میتوانید سرویس کولر گازی خود را انجام دهید.

    سرویس کولر گازی اسپلیت: تمیز کردن واحد داخلی

ابتدا برای تمیز کردن پنل داخلی، قاب جلویی پنل را بازکرده و مانند شکل (۱) فیلترها را خارج کنید و آن ها با استفاده از فشار آب تمیز بشویید به نحوی که خاک و گردوغباری روی آن باقی نماند. استفاده از گاز پاک کن برای شل کردن چربی ها قبل از اعمال فشار آب نیز ایده خوبی است زیرا معمولا در فضای خانه مقداری بخار روغن وجود دارد که میتواند درون وسایل

الکتریکی بنشیند. اجازه دهید گاز پاک کن یک ساعت روی فیلتر بماند.

سرویسکار کولر گازی


در ادامه میتوانید سنسور که قطعه اندازه گیری دمای اتاق است و در تصویر 2 مشخص شده است را خارج کرده و تمیز کنید. تمیز کردن سنسور به این علت اهمیت دارد که فرمان روشن شدن خودکار کولر توسط این قطعه صادر می شود و کثیفی دقت عملکرد آن را پایین می آورد، و باعث بروز اختلال در عملکرد کولر گازی شما میشود.

قطعه بعدی که به تمیز شدن نیاز دارد، فین های کویل هستند که نقشی مانند نقش رادیاتور در خودرو ایفا میکنند و باید تمیز نگه داشته شوند.

ابتدا به فین ها آب بپاشید تا کاملا مرطوب شوند و سپس آن ها را با یک برس پاک کنید. استفاده از گاز پاک کن و بخارشوی در این مرحله نیز مفید خواهد بود زیرا فین ها میتوانند چربی زیادی بگیرند.


    سرویس کولر گازی اسپلیت: تمیزکردن واحد خارجی

برای انجام سرویس کولر گازی به روشی سریع و آسان، با فشار آب دستگاه کارواش خانگی یا شلنگ آب، قسمت رادیاتور مانند واحد خارجی را با دقت و ظرافت بشورید. خیس شدن موتور فن مشکلی به وجود نخواهد آورد، اما دقت کنید تا فین های ظریف دستگاه که در شکل مشخص شده اند خم نشوند زیرا این امر در جریان هوا اختلال ایجاد میکند و به کولر شما آسیب

می رساند. صاف کردن دوباره این فین ها سخت است و دقت و مهارت زیادی می طلبد.

    

سرویسکار کولر گازی
سرویسکار کولر گازی

اگر کمی مهارت فنی دارید و مایلید سرویس کولر گازی خود را با کیفیت بیشتری انجام دهید، بهتر است برای شست و شوی کامل درب بالایی کندانسور را مطابق شکل بازکرده و تمامی کویل (فین ها) با فشار آب بشویید.

در ادامه جعبه برق کنار کندانسور را بررسی کنید و کثیفی و گرد و خاک این قسمت را تمیز کرده و همه پیچ‌های نگهدارنده سیم‌های برق که ممکن است بر اثر لرزش مداوم دستگاه شل شده باشند را به وسیله یک پیچ گوشتی مناسب محکم کنید، زیرا خارج شدن سیم های این قسمت بر اثر شل بودن یا بازشدن پیچ ها میتواند به دستگاه آسیب جدی بزند.

بعد از رسیدگی به این قسمت نیز درب بالایی را بسته و پیچ‌های آن را نیز محکم کنید تا کثیفی وارد بدنه نشده و هنگام کار کولر صدای اضافی ایجاد نشود.

پس از هر بار انجام سرویس کولر گازی اسپلیت، لوله های کولر را نیز از نظر نشتی، زنگ زدگی یا گرفتگی چک کنید. لوله های پلاستیکی نیز مستعد جلبک گرفتن هستند. وجود مشکل در لوله ها بازده کولر را پایین آورده و هزینه ها را افزایش میدهد.

پس از انجام سرویس کولر گازی اسپلیت، بهتر است حداقل چند ساعت کولر را روشن نکنید تا قسمت های مختلف آن خشک شوند.

سرویسکار کولر گازی
سرویسکار کولر گازی    سرویس کولر گازی پنجره ای

برای انجام سرویس کولر گازی پنجره ای، آن را از محل نصب آن خارج کنید و مانند شکل پشت کولر را باز کنید تا قسمت کویل مقابل شما قرار بگیرد. بقیه پوشش بدنه را نیز باز کنید و همراه فیلتر ها آن ها را با فشار آب بشویید. فیلتر هوای کولرگازی پنجره ای باید به صورت ماهانه بازدید و با فشار آب گرم به طور کامل شسته شوند تا راندمان کولر در وضعیت مطلوب باقی

بماند. درمورد کولرهای گازی پنجره ای، برخی از فیلتر ها را می توان چندین مرتبه تمیز و استفاده کرد اما برخی از فیلترها باید پس از مدتی تعویض شوند.

قسمت های داخلی و فن کولر گازی پنجره ای از قسمت هایی هستند که زیاد کثیف میشوند. برای تمیز کردن موثر این قسمت ها میتوانید محلول پاک کننده مخصوص را تهیه و روی این بخش ها اسپری کنید، و بگذارید محلول مدتی روی آن بماند، سپس این قسمت ها را با دقت با آب بشویید. می توانید نمونه مارک این محلول ها را در تصویر زیر مشاهده کنید.

برای تخلیه آب شست و شو، میتوانید کولر را کمی مایل نگه دارید یا با استفاده از یک پمپ هوا، تمام آب اضافی را از قسمت های داخلی که دسترسی به آن ها سخت است بیرون برانید. در هر صورت بهتر است یک شب به کولر گازی پنجره ای خود برای خشک شدن مهلت دهید.

سرویسکار کولر گازی

تعمیرکاران