علت آب دادن کولر گازی

(1 امتیاز)

علت آب دادن کولر گازی

یکی از مشکلات رایج در کولر های گازی مشکل آب دادن کولر آبی است. دلایل متفاوتی می تواند باعث بروز این مشکل در سیستم های خنک کننده کولر گازی و یا اسپلیت ها بشود. برای اینکه دلیل آب دادن کولر گازی را بدانیم بهتر است ابتدا در خصوص نحوه عملکرد کولر گازی اطلاعاتی به دست بیاوریم تا بدانیم اصولا نقش آب در کولر گازی چیست و این آب از کجا وارد

شده که به این شکل خود را نشان می دهد.

در تمامی مناطق در آب و هوای معمولی هم میزانی از رطوبت وجود دارد. رطوبت هوا در تعیین میزان کیفیت هوا نشان داده می شود و عموما هوایی را بهتر می دانند که رطوبت نسبتا بهتری و یا بیشتری هم داشته باشد . ولی همین رطوبت اگر زیاد هم باشد برای تنفس مشکلاتی را ایجاد می کند.

علت آب دادن کولر گازی


وقتی هوا زیاد خنک شود رطوبت هوا دیده می شود و بصورت قطرات آب در می آید. این موضوع را در زمستان ها بخصوص به دلیل سرد بودن هوای بیرون و برخورد رطوبت هوا با شیشه های داخلی که سرد شده اند و تبدیل به بخار و یا قطرات آب می شوند می بینید.

کولر گازی هم به همین شکل عمل می کند و در واقع با تاثیر بر روی رطوبت هوا را بهتر خنک می کند.  کولر گازی از تعدادی فین  یا کویل برای خنک کردن هوا استفاده می کند که وقتی رطوبت هوا بالا برود و یا  سرمای هوا زیاد و رطوبت هوا جذب کولر شود بصورت قطرات آب خود را نشان می دهد و این به مفهوم استفاده کولر گازی از آب نیست.

رطوبتی که بر روی این فین ها و یا کویل ها تشکیل می شوند کم کم آنقدر زیاد می شوند که به حرکت در آمده و و از ناودانی کولر معروف به لوله درین تخلیه شوند.

خوب حالا چرا آب تخلیه کولر گازی بعضی ‌اوقات از کولر سرریز می‌شود؟

برای درک علت آب دادن کولر گازی، ابتدا یک جسم سرد مانند یک لیوان آب یخ را در نظر بگیرید. همانطور که قطرات آب هوا روی یک جسم سرد می نشینند، قطرات آب روی فین های سرد درون واحد داخلی کولر گازی مینشیند. این آب در حالت عادی توسط یک ناودان جمع آوری شده و از طریق لوله درین به بیرون منتقل میشود.

عوامل مختلفی که در ادامه به آن ها اشاره میشود، میتوانند علت آب دادن کولر گازی شما باشند.

 

 

علت آب دادن کولر گازی
علت آب دادن کولر گازی
    مسدود شدن ناودانی کولر

وقتی ناودانی کولر به علت مواردی از جمله لجن گرفتگی مسدود شده باشد، آب از ناودانی کولر سرریز کرده و از زیر واحد دیواری به بیرون می‌ریزد.

برخی از افراد به دنبال داشتن راه حلی برای انتقال آب خارج شده از کولر اقدام به گذاشتن سر این لوله درین در یک سطل و یا بطری می کنند غافل از اینکه خود این بطری و یا سطل اگر پر شود مانند این است که گرفتگی در لوله ایجاد شده است.

در چنین مواقعی باید ابتدا دلیل گرفتگی لوله درین را پیدا کرد. برای این کار باید قبل از هر چیز عوامل ببیرونی مانند همین که شیئی راه خروج آب را بسته باشد و یا بطری و یا سطل پر شده باشد را بررسی کرد و نهایتا اگر عوامل بیرونی در گرفتگی لوله دخیل نبود به عوامل داخلی سرکشی کرد.

برای این منظور باید درب پنل داخلی را باز کنید و از پشت عواملی که باعث انسداد لوله درین شده است را بردارید و لوله را تمیز کند.

علت آب دادن کولر گازی


    موقعیت نامناسب لوله تخلیه آب کولر

گذاشتن لوله تخلیه درون سطل نیز باعث میشود بعد از پر شدن سطل و رسیدن آب به لبه، لوله دیگر قادر به عبور دادن آب نباشد. تا خوردن و لجن گرفتگی لوله نیز میتوانند علت آب دادن کولر گازی باشند.

همانطور که در مطلب روش نصب کولر اسپلیت توضیح داده شده (به زودی منتشر می شود) است، عدم رعایت شیب رو به پایین هنگام نصب لوله تخلیه میتواند در تخلیه آب واحد داخلی مشکل ایجاد کند.

    کمبود گاز کولر گازی

زمانی که کولرگازی دچار کمبود گاز باشد، سیکل آن به هم می ریزد و مشکلاتی مانند برفک گرفتن فین‌های اوپراتور (واحد داخلی) رخ میدهند، در این حالت هر وقت کولر گازی کنتاک کند یا خاموش شود، برفک ها آب میشوند و حجم زیادی از آب به ناودانی سرازیر میشوند که تخلیه نشدن آن ها میتواند علت آب دادن کولر گازی باشد.

    عایق نبودن لوله های کولر گازی

عایق نبودن لوله بازگرداننده مبرد خنک (لوله ضخیم تر) ممکن است علت آب دادن کولر گازی شما باشد، زیرا این لوله بسیار خنک است و در صورت عایق نبودن میتواند مثل بدنه لیوان آب یخ، رطوبت هوا را تبدیل به آب کند.

بهتر است در هر بار سرویس دوره ای کولر گازی بازدید از عایق های لوله کولر گازی انجام شود.


مشکلات دیگری از جمله شکستگی یا ترک سینی زیر فین‌ها و گرفتگی لوله کولر گازی (تا خوردن لوله) نیز میتوانند باعث آب دادن کولر گازی شوند.

بنابر این یکی از عمده ترین دلایل آبریزی کولر گازی مشکلاتی است که برای لوله درین به وجود می آید.  بنابر این همانگونه که در مقاله سرویس کولر گازی توضیح داده شد یک سرویس کار حرفه ای کولر گازی در زمان بازدید دوره ای کولر گازی باید ضمن بازدید از سایر قطعات کولر گازی مواردی مانند استحکام و جا بودن درست لوله درین، عدم شکستگی و تا خوردن لوله تخلیه

آب ، عدم گرفتگی و یا نداشتن شیب مناسب لوله بررسی شود.

علت آب دادن کولر گازی


بهترین راه تخلیه آب کولر گازی

 

 

علت آب دادن کولر گازی
علت آب دادن کولر گازیخود لوله درین بهتریو وسیله برای تخلیه آب کولر گازی  می باشند. هر چند برخی از سرویسکاران کولر گازی توصیه می کنند که برای تخلیه آب کولر گازی از لوله کشی تو کار لوله گازی استفاده شود. البته مفهوم از این کار لوله کشی از نوع لوله فاضلاب نیست.

برای این منظور در هنگام ساخت ساختمان متخصص و نقشه کش مکانیکی ساختمان باید با در نظر گرفتن جایگاه کولر گازی در ساختمان یک لوله تک لایه از نوع نیوپایپ برای تخلیه آب کولر پیش بینی کند. معمولا در هر طبقه و برای هر کولر یک لوله کشی مجزا دیده می شود.

لوله کشی تخلیه آب کولر گازی بصورت تو کار است و کمتر دیده شده کسی این لوله را از روی کار بکشد. دلیل آن هم زخامت زیاد لوله های تخلیه پیش بینی شده برای کولر گازی است. اما در هر صورت اگر برای لوله کشی کولر گازی قبلا پیش بینی صورت نگرفته باشد باید با همان لوله درین آب در مکانی مناسب تخلیه و مرتبا برای عدم آب ریزی کولر گازی بازبینی شود.

آیا آب کولر گازی قابل شرب است؟

یکی از موضوعاتی که برخی از افراد در خصوص آن ابراز عقیده می کنند قابل شرب بودن آب ایجاد شده در کولر گازی می باشد. باید با صراحت این موضوع را رد کنیم.

آب کولر گازی رطوبتی است که از هوا گرفته شده و هوا سر شار از مواد آلاینده و حتی سمی است. به همین دلیل این آب نه تنها قابل شرب نیست بلکه می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

این آب از نوع مقطر حساب نمی شود و  حتی بر خلاف برخی از ادعاها برای استفاده در رادیاتور خودرو هم تایید نمی شود.

تعمیرکاران