نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

(1 امتیاز)

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

 

ترموستات کولر گازی چیست؟

ترموستات نیز کار قطع و وصل شدن جریان برق (متعادل نگه داشتن دمای کولر گازی) را به کمپرسور انجام می‌دهد. به طوری که وقتی دمای کولر گازی بالا آمد با وصل شدن جریان برق کمپرسور شروع به کار می‌کند و دمای محیط را خنک می‌کند و وقتی دما پایین آمد  جریان برق را از کمپرسور قطع می‌کند.

 

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی


نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی

ترموستات ها مانند کنترل کننده های شناور دارای نقاط دقیق وصل ( cut in ) و قطع ( cut out ) هستند. یعنی عمل کرد به گونه ی است که هر گاه دمای محصول به ماکزیمم مقدار معین برسد کمپرسور را روشن می کند و هر گاه دمای محصول به مینیمم مقدار معینی برسد کمپرسور را خاموش می کند اختلاف بین دمای وصل ( cut in ) و دمای قطع (cut out ) را

تفاضل ( differential ) می نامند

لذا برای تنظیم ترموستات ها چنین عمل می کنیم که :

ترموستات ها دارای یک نقطه تنظیم ( set point ) و یک تفاضل ( ( differential می باشند. ترموستاتی که set point آن روی C˚ ۲ و differential آن روی C˚ ۴ تنظیم شده است تا زمانی که دمای حس شده به C˚ ۴ نرسد قادر به روشن کردن کمپرسور نیست و در ضمن تا زمانی که دمای حس شده به C˚ ۰ افت نکند  نمی تواند کمپرسور را از مدار خارج کند. این ترموستات دارای  نقطه تنظیم ( set point )  C˚ ۲ و یک اختلاف differential) ) 4 درجه سلسیوسی بین دماهای وصل و قطع می باشد.

 

مقدار تفاضل به نوع محصول و جای عضو حس کننده بستگی دارد. هر گاه عضو حس کننده ی ترموستات در روی محصول نصب شده و دمای محصول را مستقیما کنترل کند تفاضل C ˚۱ تا C ˚۲  است از طرف دیگر هر گاه عضو حس کننده ترموستات در سالن نصب شود و دمای محصول از طریق  دمای سالن کنترل گردد تفاضل حدود C ˚ ۳  تا C ˚ ۴ است. در خیلی موارد عضو حس کننده ترموستات را روی اواپراتور نصب می کنند و دمای محصول را از طریق دمای اواپراتور کنترل می کنند که در این حالت تفاضل باید C ˚ ۸ تا C ˚ ۱۲ می باشد .میانگین دمای محصول تقریبا میانگین دمای قطع و وصل می باشد که در ترموستات در رنج set point تنظیم می شود. بنابراین برای برقراری میانگین دمای سالن در c°۲= set point ترموستات را می توان برای دمای وصل ( cut in ) c ° ۳ و دمای قطع (cut out ) c ° ۱ تنظیم کرد.از طرف دیگر هر گاه دمای محصول از طریق دمای اواپراتور کنترل شود باید تنظیم قطع (cut out ) به گونه ای باشد که TD ی اواپراتور ( اختلاف دمای اواپراتور و سالن ) جبران شود

 

اگر قصد دارید در مورد بهترین محل نصب برای کولر گازی اطلاعاتی را داشته باشید بر روی لینک کلیک کنید.

 

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی
نحوه تنظیم ترموستات کولر گازیزمانی که دمای محصول از طریق دمای اواپراتور کنترل می شود باید دمای قطع (cut out ) به گونه ای باشد که TD ی اواپراتور ( اختلاف دمای اواپراتور و سالن ) جبران کند. برای جبران ، فقط دمای قطع ترموستات را به اندازه TD پایین می بریم. در مثال بالا اگر TD اواپراتورC˚ ۷ باشد ، دمای وصل همان C˚ ۴ بوده ولی دمای قطع  بجای C˚ ۰ روی C˚ ۷- تنظیم می کنی زمانی که کمپرسور خاموش می شود اواپراتور به جذب گرما از سالن ادامه داده تا در مدت زمان خاموشی به دمای سالن برسد.

 

بنابراین وقتی دمای سالن بالا آمده ، به دمای وصل C˚ ۴  می رسد اواپراتور نیز به دمای وصل C˚ ۴ رسیده است.

 

به محض روشن شدن کمپرسور ، دمای اواپراتور به سرعت سرد شده ، تقریبا به اندازه ی TD اواپراتور از دمای سالن کمتر میشود پس از این ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد تا دمای سالن بهC˚۰ افت نماید در این فاصله دمای اواپراتور نیز به C˚ ۷- رسیده و کمپرسور خاموش می گردد.

 

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی


در کاربرد هایی که در آن ها کنترل دقیق دمای محصول مورد نظر باشد(محصولات حساس به دما)معمولا از ترموستاتی که دمای محصول را مستقیما کنترل می کند بهترین نتیجه را می گیریم. از طرف دیگر در کاربرد هایی که نوسانات دمای محصول اشکالی ندارد  کنترل غیر مستقیم دمای محصول به وسیله کنترل دمای اواپراتور روش بهتری است.


صرف نظر از این که کنترل دمای محصول به طور مستقیم یا غیر مستقیم انجام می شود اگر تفاضل کم باشد کمپرسور زیاد روشن و خاموش شده و عمر تجهیزات کوتاه می شود. از طرف دیگر اگر  تفاضل زیاد باشد زمان روشن و خاموش شدن طولانی تر شده لذا برای کمپرسور بهتر ولی برای محصول طبیعتا” نامطلوب است.


تست ترموستات کولر گازی

 

نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی
نحوه تنظیم ترموستات کولر گازی


آموزش نحوه ی تست ترموستات کولر گازی

کولرهای گازی یکی از سیستم های خنک کننده ای می باشد که امروزه طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است و با انواع مدل ها و برندها در بازار وجود دارند. کولرهای گازی هم مانند سایر لوازم الکتریکی نیاز به تعمیر و سرویس دارند.

سرویس و تعمیر کولر گازی یکی از کارهایی است که حتما باید به متخصص آن جهت رفع عیب سپرده شود و از افراد غیر متخصص کمک نگیرید. اما اگر شما خودتان توانایی انجام این کار را دارید ما به شما کمک می کنیم که خودتان عیب دستگاه را تشخیص دهید.


در اینجا قصد داریم شما را با یکی از عیب های کولر گازی که در صد بالایی از مشتریان ما با این مشکل روبرو می شوند و با ما تماس می گیرند آشنا کنیم و به نحوه ی رفع عیب ان بپردازیم.

 

اگر قصد دارید در مورد بهترین محل نصب برای کولر گازی اطلاعاتی را داشته باشید بر روی لینک کلیک کنید.

 

تعمیرکاران