دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن

(2 امتیاز)

دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن

دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن با اینکه امروزه کولر‌های گازی و انواع اسپلیت و خنک کننده هوا وارد بازار شده و هر روز در خصوص آن تبلیغات زیادی صورت می‌گیرد ولی باز هم مردم ایران و بسیاری از نقاط جهان همچنان استفاده از کولر آبی را بهترین گزینه تهویه هوا می‌دانند.

کولرهای آبی مزایای زیادی دارند و باد خنک آنها همیشه یکی از بهترین انواع خنک کننده‌های فصل بهاری است. اما هر از چند گاهی ممکن است با این مشکل مواجه شده باشید که بوی نامطبوعی از کولر ساتع شود و یا چند وقتی باشد که با بوی بد کولر دست و پنجه نرم می‌کنید و با اینکه  سرویس دوره‌ای کولر آبی را انجام داده‌اید و تلاش کرده‌اید دلیل آن را پیدا کنید

ولی باز هم موفق نشده‌اید.هرچند برخی از افراد تنها مشکل را از پوشال کولر آبی می‌دانند و تنها توصیه آنها به شما این است که پوشال را عوض کنید ولی ما در ادامه سایر دلایلی که می‌توانید منشا این بوی بد باشد را برای شما توضیح خواهیم داد و سپس راهکار برطرف شدن بوی بد کولر آبی را هم خواهیم گفت.

مهم‌ترین رکن برای از بین بردن بوی بد کولر آبی شناسایی دلیل و ریشه اصلی به وجود آورنده بوی کولر است. متاسفانه تنها توصیه کارشناسان تاسیسات نابلد به مشتریان آنها تعویض پوشال کولر آبی و یا نهایتا انجام یک سرویس دوره‌ای کولر آبی است.

حتی برخی از این کارشناسان بدون اینکه خودشان هم دلیل این عیب را بدانند یک هزینه تعمیر کولر آبی روی دست مشتری می‌گذارند و باز هم مشکل حل نمی‌شود.

البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که دلایلی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در کولر آبی می‌شوند بسیار زیاد هستند و اگر ما به نکته‌ای اشاره نمی‌کنیم دلیل بر این نیست که این موضوع نمی‌تواند دلیل بوی کولر باشد.

در زیر به برخی از دلایل بوجود آوردنده بوی بد کولر آبی اشاره خواهیم کرد.

دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن
دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن



    خراب شدن پوشال کولر آبی

اغلب بوی نامطبوع کولر آبی به دلیل عدم تعویض پوشال کولر در بازدیدهای دوره‌ای کولر آبی است. در نظر داشته باشید که کولر آبی برای تامین رطوبت لازم از رطوبت پوشال‌ها استفاده می‌کند. پوشال‌ها اما محل بسیار مناسبی هم برای رشد میکروب و ویروس و انواع باکتری‌ها هستند.

تجمع باکتری و ویروس در محیط‌های مرطوب بیشتر است و پوشال محل خانه این باکتری‌ها می‌شود. نکته بد ماجرا اینجاست که متاسفانه نه تنها بوی بد آن باعث آزار و اذیت می‌شود بلکه عدم تعویض پوشال‌ها در مواقع سرویس کولر آبی باعث می‌شود این باکتری‌ها و ویروس‌ها وارد فضای خانه هم بشوند و باعث انواع بیماری‌های ویروسی و آلرژی‌ها باشند.

مسلما تنها راه از بین بردن بو در این نوع شرایط تعویض پوشال‌ها است. در مقاله نحوه تعویض پوشال‌های کولر آبی این موضوع کاملا توضیح داده شد. اما نکته‌ای که در این مواقع نباید فراموش کنید این است که وقتی پوشال بو بگیرید معمولا به محیط پیرامون خود هم این بو را انتقال می‌دهد.

بنابراین اگر در زمان بو گرفتن پوشال‌ها اقدام به تعویض آنها کردید حتما با محلول سرکه و آب و یا کمی جوهر نمک رقیق شده همه دریچه‌ها و اطراف کولر را هم باید شستشو دهید.

آب تغذیه کننده کولر مانده و لجن افتاده است و یا آلوده شده است

بسیار از افراد برای تامین آب کولر خود از یک شیر آب استفاده می‌کنند. برخی از این شیرها مستقیم به آب شرب متصل است. اگر از این دست افراد هستید به نظر نمی‌رسد که مشکلی داشته باشید. اما برخی دیگر از افراد از منبع برای تامین آب استفاده می‌کنند.

در چنین شرایطی به یاد داشته باشید که در زمان‌های بازدید و سرویس کولر آبی حتما درون مخزن را بازدید کنید. اگر آب را دستی وارد منبع می‌کنید و جریان آب در منبع کم است، یا اگر منبع در محلی قرار دارد که معرض آفتاب است و جنس منبع کیفیت لازم را ندارد و یا اگر درب منبع آب را به خوبی نبسته باشید پتانسیل خراب شدن آب زیاد است.

یا موجودی در آب می‌افتد، یا آب لجن می‌بندد و یا آب بو می‌گیرد.

لازم است ابتدا از محکم بودن درب منبع مطمئن شوید و در مرحله بعد حتما اگر درب منبع را بسته‌اید مرتبا آب منبع را بازدید کنید و ترجیحا شرایطی را به وجود بیاورید که آب مرتبا در حالت جریان باشد و راکد نباشد.

آب بو گرفته وقتی وارد کولر شود حتی اگر پوشال‌ها را همین امروز تعویض کرده باشید باز هم باعث بو گرفتن کولر می‌شود.   محل نصب کولر آبی مناسب نیست.

اگر به تازگی کار نصب کولر آبی را انجام داده‌اید و یا اخیرا تغییراتی در محل نصب کولر بوده و یا ممکن است به دلایل دیگر در جریان هوا و یا محیط تازه‌ای قرار گرفته است این موضوع را باید بدانید که تامین هوای کولر آبی از محیط اطراف است. گاهی خود کولر آبی بوی خاصی نمی‌دهد ولی هوای اطراف کثیف است که وارد کولر می‌شود و بو را وارد فضای خانه می‌کند.

مثلا ممکن است لوله هواکش توالت، هود آشپزخانه و یا هواکش سرویس بهداشتی توالت همسایه در نزدیکی یکی از دریچه‌های کولر قرار گرفته باشد. این موضوع باعث می‌شود که بوی هوا راحت توسط کولر مکش و وارد اتاق و محیط خانه شود.

برای رفع این مشکل باید یا محیط نصب کولر آبی را عوض کنید، یا مسیر هواکش را بالاتر ببرید و یا از هر تکنیک دیگری مانند استفاده از یک فن برای تهویه هوای محیط استفاده کنید تا بوی محیط از بین برود.

 

دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن
دلایل بوی بد کولر آبی و روش رفع بوی نامطبوع آن



گاهی مواقع هم به دلیل خرابی پمپ آب و یا هر دلیل دیگری تعویض آب به خوبی در سینی کولر انجام نمی‌شود و همین موضوع باعث شده تا کولر بو بگیرید. برای رفع این مشکل اولین و مهم‌ترین کار این است که بدانید چرا آب کولر تعویض نمی‌شود و بو گرفته است. البته اگر در سرویس کولر آبی خودتان آب را تعویض کرده باشید.  پمپ آب و یا موتور کولر نیم سوز شده‌اند..



اگر بوی حاصل از کولر بوی سوختگی و یا داغی است باید دلیل را در سوختن و یا نیمه سوز بودن موتور کولر و یا پمپ آب کولر جستجو کنید. در مقاله تعمیر موتور کولر آبی توضیح دادیم که این موتورها از نوع موتورهای دو دور هستند که بوسیله یک مسیم پیچ راه‌انداز کار می‌کنند.

هرگاه یکی از این سیم پیچی‌ها اتصالی داشته باشد و یا نیم سوز شود بوی سوختگی می‌دهد. این نکته برای پمپ آب کولر هم صادق است و اگر آرمیچر و یا موتور پمپ نیم سوز شده باشد یا کولر بی آب شده باشد و یا اگر موتور پمپ گریپاژ کرده باشد بوی داغی و سوختگی می‌دهد.

برای این نکته حتما از یک کارشناس تعمیر کولر آبی کمک بخواهید تا موضوع را به خوبی بررسی و در صورت خرابی موتور و یا پمپ آن را تعمیر کند.

  از روغن نامناسب برای روغن‌کاری و سرویس کولر آبی استفاده کرده‌اید.

شاید این نکته خنده‌دار و یا عجیب باشد ولی تجربه کارشناسان ما نشان می‌دهد که یکی از دلایل بو گرفتن و بوی نامطبوع کولر آبی استفاده از روغن‌موتورهای غیر استاندارد و نامناسب است.

در مقاله روغن‌کاری موتور کولر آبی تشریح شد که نوع روغن باید چگونه باشد و حتی در روغن‌کاری پمپ کولر آبی هم گفتیم که باید برای روغن‌کاری پمپ آب کولر آبی از روغن‌های ضد آب و مناسب استفاده کنید.



در این شرایط و با استفاده از روغن نامرغوب دو اتفاق می‌افتد. یکی اینکه روغن به خودی خود بو می‌دهد و با مرطوب شدن روغن این بو بیشتر می‌شود و در محیط خانه به مشام می‌رسد و چون بوی خوبی نمی‌دهد باعث آزار است.

نکته دوم : که بیشتر مسطلح است این است که با حرکت موتور و یا با کارکردن پمپ آب کولر این موتورها گرم می‌شوند و داغ می‌کنند و این حرارت به دلیل اینکه روغن برای آنها مناسب نبوده بوی روغن سوخته می‌دهد زیرا روغن بر اثر حرارت می‌سوزد و بو می‌دهد.

بنابراین برای رفع این مشکل باید تقریبا یک تعمیر جزئی انجام شود به این صورت که موتور کولر و یا پمپ کولر باز شود و کاملا روغن قبلی پاک شود و دوباره از روغن با کیفیت و جدید استفاده شود.

از عوامل دیگری که باعث بوی بد در کولر می‌شوند تجمع رسوب، سوراخ بودن برزنت، بوی تسمه کولر و ... می‌باشد که باید با بررسی دقیق و مناسب علت این بو را تشخیص داد.

 

اگر با شستشوی کولر در سرویس‌های دوره‌ای با مواد بهداشتی ایمن و یا با تعویض پوشال باز هم بوی کولر از بین نرفت بهترین راه این است که با متخصصین این حوزه تماس بگیرید تا موضوع را

بصورت دقیق از نزدیک بررسی و مشکل را تشخیص داده و شما را از شر بوی بد کولر راحت کنند.

تعمیرکاران