روغن کاری موتور کولر آبی

(1 امتیاز)

روغن کاری موتور کولر آبی

روغن کاری موتور کولر آبی بسیاری از ما از زمان های طولانی با کولر های آبی آشنایی داریم و به نحوی با آنها خاطرات زیادی داشته ایم. هر ساله قبل از شروع فصل گرما یکی از کارهایی که انجام می دادیم آماده کردن کولر آبی به منظور بهره بردن از نسیم

مرطوب و خنگش در فصل گرم سال بود. اما با این وجود کمتر کسی از ما شاید نحوه روغن کاری موتور کولر آبی را به خوبی بداند.

روغن کاری موتور کولر آبی


روغن کاری موتور کولر آبی باعث طول عمر بیشتر این موتورها می شود و کیفیت و سلامت کارکرد آن را هم بهبود می بخشد.

هر ساله در هنگام فصل بهار بازبینی و تعمیرات دوره ای کولر آبی خود را انجام می دهیم و به خوبی با برخی از جزئیات این کار آشنایی داریم.

اگر مایل به سرویس کولر آبی خود هستید و یا تعمیری در کولر باید انجام دهید بهتر است قبل از هر کار با کلیک بر روی لینک سرویس  کولر آبی و یاجزئیات مربوطه را مطالعه فرمایید.

در این مقاله ما اختصاصا در خصوص روغن کاری موتور کولر صحبت خواهیم کرد.

پس از یک دوره حدود 5 تا 6 ماهه استراحتی که به کولر آبی داده ایم و از آن استفاده ای نکرده اید طبیعی است که موتور در شرایط خواب خود با گرفتن گرد و غبار و احتمالا بخارات باقی مانده در  درون کولر از حالت اماده و سر حال خود خارج شده است.

اگر موتور حتی در محور خود دچار کمی خشکی باشد امکان دارد که این موضوع باعث به اصطلاح جام کردن و نهایتا سوختن موتور شود پس ضروری است که قبل از راه اندازی موتور ابتدا اقدام به روغن کاری موتور کولر بکنیم.

 اما چگونه باید این کار انجام شود و در چه زمان هایی و چند بار در سال بهترین حالت روغن کاری موتور کولر است؟


روغن کاری موتور کولر آبی
روغن کاری موتور کولر آبی
بهترین زمان برای روغن کاری موتور کولر

بدون تردید بهترین زمان برای روغن کاری کردن موتور کولر آبی در زمان قبل از راه اندازی کولر می باشد. این زمان اغلب در ایران حدود اواخر اردیبهشت وتا اوایل خرداد است ولی با این وجود قطعیتی در این کار نیست. دلیل هم اینکه این زمان شروع گرما است که راه اندازی کولر را مشخص می کند و بخصوص در استان های سرد سیر تر و گرم تر این زمان تفاوت زیادی دارد.

از این رو قبل از شروع فعالیت کولر ابی و در زمان سرویس کولر آبی باید حتما اقدام به روغن کاری موتور کولر آبی بشود. پس از این دوره و با اتمام گرما و زمانی که استفاده از کولر را متوقف می کنیم و آن را برای سال آینده به قول معروف جمع و جور می کنید باید یکبار دیگر موتور کولر روغن کاری شود.

در ضمن بهتر است در زمان استفاده از کولر هم ماهیانه این کار را انجام دهید تا در جریان بهبود عملکرد موتور به آن کمک کرده باشید.

اکنون به عنوان مثال می توان شروع دوره استفاده از کولر را در نظر گرفت. ابتدا باید برق کولر را قطع کرده باشید. این مهم برای ایمنی شما بسیار ضروری است. سپس بهتر است تمامی دریچه های کولر را باز کنید و به کناری بگذراید.

روغن کاری یاتاقان ها

هر چند یاتاقان از اجزا موتور کولر بصورت مستقیم تلقی نمی شود ولی اصل روغن کاری موتور کولر آبی در واقع روغن کاری همین یاتاقان ها است. هر چند خود موتور را هم باید روغن کاری کرد.

اجزا مکانیکی کولر به دلیل اینکه در محیطی مرطوب قرار دارند و قبلا هم روغن کاری و یا گریس کاری شده اند و ضمنا کولر در فاضی باز و اغلب در مجاورت هوا قرار دارد انواع گرد و خاک و دوده را به خود می گیرد.

البته برخی از افراد به گمان اینکه دریچه های اطراف کولر مانع ورود گرد و غبار می شوند موضوع روغن کاری موتور کولر و تمیز کاری آن را جدی نمی گیرند که باید به این نکته توجه کرد که اولا خود دریچه ها به نحوی طراحی شده اند که قادر به دریافت هوای آزاد محیط باشند و دومه پوشال های کولر خود با کمیئ خشک شدن منبع تولید ذرات و گرده های ناشی از پوشال

می باشند.

 

 

روغن کاری موتور کولر آبی
روغن کاری موتور کولر آبیبه دلیل این آلودگی ها درزها و فضاهای بین یاتاقان ها خیلی زود پر از گرد و خاک و ذراتی می شوند که کیفیت و توانایی آنها را تحت الشعاع قرار می دهد. به همین منظور باید ابتدا اطراف یاتاقان ها تمیز شوند و پس از تمیز کردن و خشک کردن اطراف و نقاط قابل دسترسی به یاتاقان ها با روغنی مخصوص که در برابر رطوبت مقاون باشد یاتاقان ها را روغن کاری کنید.

توصیه کارشناسان این است که بخصوص در محیط هایی که گرد و غبار بیشتری هست حداقل ماهی یک بار رسوب گیری و تمیز کاری یاتاقان ها و سپس روغن کاری یاتاقان های کولر آبی انجام شود تا کیفیت باد کولر بالا برود.

اغلب کولر ها بخصوص در مدل های جدید تر بر روی یاتاقان ها درپوش های کوچکی قرار داده اند که به راحتی با دست باز می شوند . این درپوش ها برای روغن کاری یاتاقان ها استفاده می شود و دلیل گذاشتن درپوش این است که سوراخ روغن کاری به مرور زمان مسدود نشود.

باید روغن مناسب را با استفاده از روغندان به خوبی در این سوراخ تزریق کنید تا روغن از زیر دهانه یاتاقان و از روی درپوش سر ریز شود.

 درپوش روغن خور یاتاقان کولر آبی

باید عملیات روغن کاری را چندین بار انجام دهید و هر بار پس از اتمام تزریق روغن پروانه و یا محور فن را با دست بچرخانید تا روغن به خوبی جذب شود و دوباره روغن کاری را انجام دهید. سپس باید در پوش را محکم در جای خود قرار داده و به سراغ یاتاقان دیگر بروید

به یاد داشته  باشید در هر دو طرف پروانه یک یاتاقان تعبیه شده و هر کدام روغن خور مخصوص خود را دارند و عملیات روغن کاری یاتاقان باید برای هر کدام بصورت مجزا انجام شود.

دقت داشته باشید که پس از اینکه کولر را راه اندازی کردید آب ریز های دو سمت کولر که بر یاتاقان ها مشرف می باشند به شکلی قرار نگرفته باشند که آب را به دلایلی بر روی یاتاقان ها بریزند. این موضوع در سلامت و نحوه کارکرد مطلوب یاتاقان ها اهمیت زیادی دارد.

موضوع دیگر در روغن کاری یاتاقان ها این است که یاتاقان سمت پولی  پروانه نیاز به مراقبت بیشتری دارد. زیرا تحت فشار موتور و چرخش پروانه قرار دارد و اگر کمی تسمه پروانه کولر محکم باشد خیلی زود یاتاقان این سمت پوسیده و از بین می رود.

موتور های کولر آبی از نوع دو دور هستند. یعنی اینکه با استفاده از یک کلید کنترلی به دو صورت تند و کند قابل تنظیم هستند. این موتور ها را هم باید قبل از شروع استفاده از کولر حتما روغن کاری کنید.

برای روغن کاری موتور کولر آبی اغلب نیازی به باز کردن موتور نیست و به راحتی می توانید در پشت پولی و یا روی محور اصلی موتور را کمی روغن بزنید.

قسمت روغن خور موتور کولر آبی

موتور کولر عمدتا وقتی یاتاقان ها روغن کاری شوند نیازی به روغن زیاد ندارد. از این رو بهتر است از تمیز بودن و سالم بودن محور موتور با چرخاندن پولی در زمان سرویس دوره ای کولر آبی در هر بار اطمینان یابید و نهایتا با کمی روغن ضد آب بر روی محور موتور آن را روغن کاری کنید.

البته برخی از کارشناسان هم توصیه می کنند موتور را از روی پایه های نگهدارنده آن که با چهار پیچ نصب شده باز کنید و پس از تمیز کردن و روغن کاری آن را دوباره در جای خود محکم کنید.

این کار را در صورتی انجام دهید که اطمینان داشته باشید که تنظیم تسمه و پولی را به هم نخواهید زد و همچنین  باعث لقی در  محور و شعاع محور نخواهید شد.

تعمیرکاران حرفه ای حتی موتور را باز و تمیز می کنند و محور را از درون موتور روغن کاری می کنند که ما این کار را جدا به شما توصیه نمی کنیم.

نمایی از موتور کولر بر روی پایه نگهدارنده

در نظر داشته باشید که بهتر است درپوش جلویی کولر را هم در موقع روغن کاری یاتاقان ها و روغن کاری موتور کولر آبی باز بگذارید تا پس از اتمام کار و با راه اندازی کولر بتوانید از سلامت چرخش و عملکرد یاتاقان ها و موتور اطمینان حاصل نمایید.

اما با این وجود در وضعیت استقرار و نشستن خودتان به شکلی عمل کنید که با شروع کار پروانه کولر به دلیل اینکه تازه روغن کاری شده است احتمال فراوان دارد که روغن کمی پاشش کند. از این رو ممکن است به چشم و یا دهان شما وارد شود . پس نکات ایمنی را رعایت کنید.

در انتها باید قبل از شروع کار کولر میزان سفت بودن تسمه نیز بررسی شود .

روغن کاری موتور کولر آبی

سرویس دوره ای کولر آبی را حتما در هر سال یک تا دو بار انجام دهید. این کار باعث می شود طول عمر کولر آبی شما به شکل حیرت انگیزی افزایش یابد و در ضمن به شما این اطمینان را بدهد که نیاز به تعمیر کولر آبی هست یا خیر.

تعمیرکاران